Çitlembik ve Erik Soslu Kuzu

IMG_3757Urfa’da ki kahve bizde yemek sosu oldu. Nerede, ne zaman okuduğumu hatırlamıyorum. Çitlembik sosu ve erik kuzu etine yakışıyor diye not almışım. Yanında da Osmanlı mutfağı yazıyor. Hadi bakalım çöz çözebilirsen. İftar sofrasına farklılık ararken Osmanlı Mutfağı iyi referans ama sadece üç malzeme yazmışım. Erik ve kuzuyu birlikte çok kullanırım. İyi sonuç veriyor. Murat Mısır çarşısından çitlembik getirince deneme vakti geldi dedim. Çitlembik güneydoğu’da bir çalı meyvesi. Urfa’da kahvesini içmiştim. Menengiç kahvesi adıyla yapıyorlar ve kahve standartlarıma hiç uymadığını söyleyebilirim. Zaten işte Osmanlı yemekte kullanıyormuş. Kaynak, yazar bilmiyorum belkide satır arasında okudum ama olsun bu leblebi gibi içinde çekirdeği olan çitlembik sonuçta toplanıp kutulanmış satılıyor sosuda yapılabilir.

IMG_3745Malum Ramazan ve mecburiyetden Murat olmadan da et alışverişi yapabiliyorum. Artık Kanyon Macro’da da tanıdık bir kasabım var. Veysel bey bir kaç kere harikalar yarattı. Güvenim tam. Ona yapacağım tariften bahsedince hemen uygun eti veriyor. Kuzu etinden kızartarak çabuk kebabımsı bir iftar yemeği yapacağımı söyledim. Tabi anlamadı her koşulda nefis olur deyip kuzu bonfile verdi. Benim dizayn böylece tamamlandı. Kuzu bonfileleri döküm tavada kızartacağım için mangal tadı versin diye altına köz patlıcandan yatak yapıp üzerinede çitlembik ve erik sosu hazırladım. Erik sosu olarakda, Anjelik eriklerinden az şekerle hazırladığım ve daha kavanozlara bile koymadığım güneşte kuruyan buram buram kokan erik marmelatını kullandım. Karamelize edilmiş arpacık soğanlarlada tamamladım. Sonuçta bizim Osmanlı ağzının tadını biliyormuş demekten başka lafa gerek kalmadı.

Malzemeler: (3-4 kişilik)

 • 2 adet Bostan Patlıcanı
 • 1 Büyük Kırmızı Biber
 • 2 adet limon suyu
 • 700 gr. Kuzu Bonfile
 • 30 Adet Arpacik Soğan
 • 1/2 cup yabani kekik yaprağı
 • 3 kaşık sızma zeytinyağı
 • 4 yemek kaşığı kırmızı erik reçeli
 • 2 yemek kaşığı balsamic sirke
 • 2 yemek kaşığı çitlembik sosu (Tarifi aşağıda)
 • Tadinca deniz tuzu ve çekilmiş karabiber
 • Servis için kıyılmış maydanoz

Patlıcanlar ve kırmızı biber közlenip kabukları soyuluyor ve limon suyuna yatırılıyor.

IMG_3748

Çitlembik sosu için:

 • 1/2 cup çitlembik
 • 1 cup sızma zeytinyağ

Çitlembiklerin üstüne geçecek kadar suda 1 gün bekletiliyor. (Oldukça pisler. Suyunu bir kaç kere değiştirmekte fayda var.) Çekirdeğini elle de ayıklamak mümkün ama yağ ile birlikte suyu süzülmüş yumuşamış çitlembikleri mikserde karıştırınca çekirdeğinden ayrılıyor.

IMG_3746Çok ince bir süzgeçden geçirince sos hazır.

IMG_3747

Sos olarak yağın dibine çökmüş çitlembikleri kullanıyorum. İki kaşık kullandığım için kalanı kavanozda istediğiniz kadar saklayabilirsiniz. (Aşağıdaki fotoğraf dolapta yağın donmuş halini gösteriyor. Sos olarak dibine çökeni kullanıyorum)

IMG_3979

Kuzu bonfileler iri çoban kavurma gibi doğranıyor. Kalın dipli bir tavada 2 kaşık zeytinyağ ile arpacık soğanları hafif kavurduktan sonra (2-3 dakika) balsamic sirke ilave ediliyor. 1-2 dakika da sirke ile kavrulup rengi çok değişmeden üstüne erik reçeli atılıp ağzı kapalı olarak kısık ateşte 15 dakika soğanlar erik reçelini emene kadar pişiriliyor.

Soğanlar, erikli, balsamic sirkeli sostan delikli kepçe ile ayrılıyor (sos en son kullanmak üzere tavada kalıyor) ve etle beraber kızdırılmış döküm tavaya alınıyor. Deniz tuzu, yabani kekik yapraklaru ve 1 kaşık zeytinyağ ilave edilerek etler ve soğanlar birlikte kavruluyor.

IMG_3750

Soğanların piştiği tavadaki sosa çitlembik sosu ilave edilip 1 dakika daha karıştırarak pişiriliyor. Köz patlıcanlar ve kırmızı biber irice doğranarak bu sosla karıştırılıyor.

IMG_3753Servis tabağına önce sosla karışmış patlıcan ve kırmızı biberler yerleştiriliyor. Üstüne diğer tavada kızarmış kuzu etleri ve karamalize olmuş soğanlar konarak kıyılmış maydanoz yaprağı ile servis ediliyor.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Çitlembik ve Erik Soslu Kuzu"

  Bir Yorum Yaz