Çiroz ve Dereotlu Atıştırmalıklar

 

Katiyyen şikayet etmiyorum ama bu hafta yemek yapmama kararı alan ben iki akşam yemekli misafir ağırladım. Buda ne kadar programlı olduğumun bir göstergesi olabilir. Hala öğrencilik yıllarındaki hadi bize gel anlayışının kısıtlıda olsa var olması beni çok mutlu ediyor. Ayrıca yemek yapma ve ikram konusunda da inanılmaz bir enerjim var. Akşam üstü eve dönerken balıkçı Hasan beye haftasonu akşam yapacağımız karidesli makarna için karides ısmarlamak için uğramıştım. Nefis uskumrudan yapılmış çirozları ve tazecik hatta canlı hamsileri görünce dayanamadım. Tam o sırada Işıl arayarak içkiye uğrayalım deyince hadi dedim. Bizim mutfakta uzun bir masa var. Az kişi olunca her gelen oraya oturur bir yandan yemek yapılır, bir yandan yenilir keyfine de doyum olmaz. Bu akşam da öyle bir akşam çünkü evde yemek yok bir yandan hazırlanacak bir yandan yenecek. Hem hazırlık hem sohbet için hepimiz mutfakta yerimizi aldık. Şaraplar açıldı. İşte bu akşamki mutfak sohbetinden bunlar çıktı. Önce çiroz ve dereotu ile hazırlanmış başlangıçlar sonra fırında pişen hamsi ve yanında pırasa ile mısır unundan yapılmış bir casserole denedim. Çok kolay hamsi ile çok yakıştı ve çokda lezzetli oldu. Bir sonraki yazımda bunu anlatacağım zaten gelelim başlangıca. Bu atıştırmalıkları çirozu görünce hayal etmiştim. Pesto İtalyanca’da dövülmüş demek. Yani fesleğen, çam fıstığı, zeytinyağ bir arada dövülüyor. Tabi artık blender ve robotlar sahanda dövmenin yerini aldı, bende aynı mantıkla dereotundan pesto yapıp çirozla servis etmeyi denedim. Çiroz, fıstıklar ve dereotu birbirine çok yakıştı.

Malzemeler:

  • 2 adet çiroz (bu aralar uskumrudan yapılmış nefis çirozlar var)
  • 1 demet dere otu
  • 2 yemek kaşığı parmesan peynri
  • 1 yemek kaşığı çam fıstığı
  • 5-6 kaşık zeytinyağı
  • 3 dilim büyük köy ekmeği (Her biri dört kare parçaya bölünmüş)
  • 1 limon suyu
  • 1 yemek kaşığı şarap sirkesi

Önce çiroz ateşin üstünde iyice ısıtılmış bir kaba konuyor (kap kızgın olsun fakat ateş iyice kısık) alt ve üst derisinin 3-4 dakika ısınması sağlanıyor. Böylece dış kabuğu daha rahat soyuluyor.

Çirozların dış kabukları soyulduktan sonra etleri kılçıklarından ayıklandı ve etleri yine çok kısık ateşin üstünde duran ısıtılmış limon suyunun içine atıldı. (1-2 dakika) Maksat çirozun tuzunu limon ile yıkayarak atmak. Limon suyunun içinden alınan çiroz etleri (bu limon suyunu atmayın bu suda hamsi pişirin, çok kıymetli) 2-3 kaşık zeytinyağ ve 1 kaşık şarap sirkesine yatırılarak 10-15 dakika bekletiliyor.

Blenderda dere otları, fıstıklar ve zeytinyağı karıştırılarak koyu bir sos kıvamına getiriliyor.

Bir yandan Trabzon ekmek dilimleri kare küçük parçalar halinde tost makinesine atılarak altı üstü nar gibi kızartılıyor.

Yağda ve sirkede bekletilen çiroz parçaları süzülüyor. (Süzülünce yağ ve sirke karışımınıda atmayın. Oda salataya güzel bir sos olabilir. Yada benim gibi casserole’ye koyabilirsiniz. Hazır balığın bütün tadıda geçmiş mis gibi bir sos )

 

Sonra ekmeklerin üstüne önce dereotlu sos sürülüyor, onun üstünede yağı süzülmüş çirozlar ekleniyor. İstenirse üstlerine birer kaparide konarak servis edilebilir. Benim koymama fırsat kalmadı. Şarabın yanında nefis kanepelerimiz oldu. Hemen tükendi.

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Çiroz ve Dereotlu Atıştırmalıklar"

    Bir Yorum Yaz