Çilekli Işgınlı Pie

IMG_1821Ne zamandır arayıp duruyordum sonunda buldum. Organik pazardaki bilumum otları bana var gücüyle öğretmeye çalışan Veysel Bey’e ısmarlamıştım. Sonunda getirdi. İngilizce adı Rhubarb bizdeki adı Işgın. Bizde Güneydoğu Anadolu’da yetişen bir bitki. Batı mutfağında meyvelerle çok kullanılan bu bitkiyi ben kitaplardan rhubarb adıyla biliyordum. Uzun süre rhubarb diye sradıktan sonra sağolsun Wikipedia imdadıma yetişti ve Işgın olduğunu anladım. Otların adlarını ne kadar zor öğrendiğimi bilen organik pazar esnafı yeni bir ot arayışı içinde (hemde adıyla sanıyla bilerek ) geldiğimi görünce hafif şaşkınlık geçirselerde çaktırmadılar. Neyse bu hafta Işgın geldi.

IMG_1766Pırasa şeklinde uzun ama kabukları kırmızı tadı hafif kekremsi. Kabukları toksik olduğu için yıkanması ve soyulması gerekiyor.

IMG_1805

İşgın güneydoğu Anadolu’da şifalı bir bitki olarak biliniyor ama bizde her otda olduğu gibi kavurup yeniyormuş. Tatlıya koyacağım diyince pazar esnafı bir suskun kaldı.

IMG_1759Bizim Işgın, namı diğer Rhubarb gördüğüm kadarıyla özellikle meyvelerle beraber pielarda çok kullanılıyor. Çileğin ise önemli bir yol arkadaşı. Anlayabilmek adına önce çilekle beraber pişirip bir krep yaptık ve denedik ”evet nefis oldu” deyince pie ile uğraşmaya değer bulundu.

Malzemeler:

 • 23 cm. kalıp için Basic Pie Hamuru
 • 3,5 cup ışgın (1 cm.lik yuvarlaklar halinde doğranmış)
 • 500 gr. çilek  (4′e veya yarıya kesilmiş)
 • 1 cup toz şeker
 • 1/4 cup kahverengi şeker
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • Bir çimdik tuz
 • 2 yemek kaşığı Agar Agar (bu bitkisel bir jelatin)
 • 1 yemek kaşığı mısır nişastası
 • 2 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı (küçük parçalar halinde kesilmiş)
 • 1 yumurta sarısı (1 çay kaşığı su ile iyice karıştırılmış)

Not: Bütün malzemeler 23 cm. büyüklüğünde pie için verilmiştir ama orantılı olarak azaltılarak daha küçük pie’lar hazırlamak mümkün. Ben hamuru hep 23 cm. için hazırlıyorum ama sonra küçük küçük 2 veya 3 pie yapmayı tercih ediyorum. )

IMG_1831

Fırını 200 C’ye önceden ısıtılıyor. Daha önce iki parça olarak hazırlanan pie hamurunun birini buzdolabından çıkarıp iyice unlanmış tezgahta hızlıca açılıp, yağlanmış pie kalıbına yerleştirilip buzdolabında bekletilir.

IMG_1810Küçük bir kapta şeker, mısır nişastası, Agar Agar ve tuzu karıştırıp Diğer bir kapta karışmış çilek, limon suyu ve ışgının üzerine serpip iyice karıştırılıyor.

IMG_1806 Hemen hamur kaplı buzdolabında bekleyen kalıba boşaltıyorum. Üzerine tereyağı parçaları konup tekrar kapak hamuru açılana kadar buzdolabında bekletiliyor. (Agar Agar nereden çıktı yerine ne kullanılır sorusu gelecek hemen biliyorum.  Agar Agar bir çeşit bitkisel jelatin. iyide sonuç veriyor. Meyveler şekerle birleştirilip pişerken su salıyor. İyi bir pie için içindeki meyvenin sulanmaması gerek. Bunun içinde  meyveyi ya koyulaştırıp pişirerek kullanacaksınız yada çiğden kullandığınızda içine nişasta ve jelatin türü bir sertleştirici koyacaksınız. Okuduğum tüm geleneksel  tariflerde tapioca diye bir nişasta türü kullanılıyor. Ben onu bulamadığım için evde bulunan bu bitkisel jelatini kullandım. (Tabi tapioca aranıyor. Bulunca haber vereceğim)  Yerine mısır nişastası arttırarak denenebilir. 

IMG_1811 İkinci hamur açılarak pie’in üstü kapatılılır kenarlar bibirine yapıştırılır. Yapıştırırken düzensizlik veya kopma olursa panik yapmayın. Sonunda el emeği bir eser yapıyorsunuz. Sonrasında artan hamurlarla küçük bisküvi kalıplarını kullanarak çiçek desenleri kesip pie’ın kenarları süslenir. Hiç bir şey anlaşılmıyor. Küçük, keskin bir bıçak kullanarak, pişirme sırasında buharın çıkmasını sağlamak (Böylece meyveler daha az sulanıyor) için 6 çizik yapılır.Üzerine suyla çırpılmış yumurta sarısını sürerek fırında 20 dakika 200 C’de sonrasında ısıyı 175 C’ye düşürerek 25-30 dakika daha pişirilir.

IMG_1858

Ben becerebilirsem ılık servis yapmayı daha çok seviyorum. Hatta soğursa ve ertesi gün servis yapacaksam 175 C’ye ısıtılmış fırına atıp çıkarıyorum. Kıyır kıyır tazeleniyor.

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Çilekli Işgınlı Pie"

  Bir Yorum Yaz