Çilek Reçeli

IMG_4241 reçelleri güneşte kurutulduğu için bizim evde ancak tamamlanıyor. Bugün son vişneler yapıldı ve fotoğrafladıkça bloga koymaya başlıyorum. Vakti geçecek diye önce çileği koydum. Ne vakti diyenler olabilir ama ben mevsiminde toplanmış hormonsuz çilekten bahsediyorum ki çilek bulmak için biraz geç bile kalınmış olabilir. Bie bu işlere Temmuz ortalarında başladım ancak tamamlandı. Hala pazarda bulabilirsiniz. Aksi takdirde reçel ile uğraşmayın diğerleri kış ayları boyunca zaten manavlarda marketlerde satılıyor. Önemli olan buzhaneye girmemiş olması. Hormonsuz çileği en basit test etmenin yolu ortadan kesilince içinde boşluk olmaması. İçinin dolu olması. Tadını, kokusunu saymıyorum.

IMG_3586Çilek reçelinin rengi benim için çok önemli. Birde meyveyi bütün kullanınca içinde diri kalmasını çok seviyorum. Ya meyve püre edilip marmeledin jeline karışacak bütünse dağılmadan reçelin içinde duracak. Kokusundan dolayı küçük Osmanlı çileklerini de kullanmak istediğim için işim zor oldu. Çünkü onlar ayıklanır ayıklanmaz buzdolabında bile erimeye başlıyor. Ama kokusu akıllara zarar. Çilek reçelinin olmazsa olmazları; IMG_4530

 • Ana yıkama işi yeşil sapları ile beraber yapılacak. Çünkü saplar çıkınca hem kokusu gidiyor hemde suyu. O yüzden üzerindeki toprak gitsin diye çilekleri önce 1 saat sirkeli soğuk suda bekletiyorum.
 • Normal reçellerdeki gibi çilek reçelinin 105 dereceye gelmesini beklemiyorum. 15 dakika kaynatıp 102 C’yi görüce hemen cam yaygın bir kaba koyup üstünü tülbent ile apatıp yaz güneşinde kurumaya bırakıyorum.
 • Kullandığım çilek miktarıın yarısı kadar şeker kullanıyorum. Çünkü zaten mevsiminin bahçelerden toplanmış çileği hem tatlı hem mis kokulu. Meyvenin ayıklanmadan önceki ağırlığı kadar veya daha fazla şeker olan tariflere şiddetle karşıyım.

IMG_3591

Malzemeler:

 • 2 kg. Normal Çilek
 • 1 kg. Osmanlı Çileği
 • 1,2 kg. şeker
 • 3 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı boyutunda tereyağ
 • 2 cup üzüm sirkesi

IMG_3596Çilekler tartıldıktan sonra derince bir yıkama kabına konur ve üzerini geçecek kadar soğuk su ile doldurulup sirke ilave edilerek 1 saat kadar sirkeli suda bekletilir. Böylece üzerindeki tüm toprağı ve kumu atması sağlanır. Sonra akan musluğun altında bolca soğuk su ile yıkanarak durulanır. Kum toprak çıkmadığına emin olduktan sonra yeşil sapları temizlenerek reçelin kaynayacağı tencereye koyulur. (Çileğin suyu çabuk çıktığı için bu sap temizleme işini doğrudan reçel yapımında kullanılacak tencereye yapmak çok önemli. Reçel, vişne, ahududu gibi yumuşak meyveler aktarma yaptıkça öz suyunu kaybediyor.) IMG_3651Ayıklanan çileklerin üstüne şeker ilave ederek 1-2 saat suyunu salması beklenir. Suyunu salan çilekler limon ilave edilerek orta ateşin üstüne koyularak kaynama noktasına getirilir ve kaynarken tereyağ ilave edilir. tereyağ köpük ouşumunu kesecektir. Ama yinede köpük oluşuyorsa bir kevgir ile bu köpükler temizlenir. Kaynadıktan sonra ateşin altı kısılır ki fokurdamasın. Bu arada çileklere zarar vermemek için fazla karıştırmamak gerekiyor. 15-20 dakika içinde çilekler yukarıdaki fotoğrafta görülen kıvama geliyor. Çok fazla yumuşayıp dağılmasına izin vermeden cam bir yayvan kaba bir kevgir ile suları süzdürülerek çilekler alınır. Bu arada suyu şerbet kıvamında kaynamaya devam eder. IMG_4262Sulu kısım 15 dakika daha kaynatılır. 102-103 C’yi gördüğü zaman altı kapatılır. (Ben reçelleri güneşte kurutacağım için biraz erken aldım. Eğer direk kavanozlara koyacaksanız 105 C’yi gördükten sonra altını kapatabilirsiniz. Buda 10-15 dakika daha fazla pişirmek demek) Çileklerin üstüne dökülür. Cam kabın üstü bir tülbent ile örtülerek kızgın güneşin altına konarak reçelin suyunun uçması sağlanır. Bir kaç gün içinde güneşin altında kalan çilek reçeli jöleleşmeye başlıyor. Kıvama geldiğinde ağzı geniş bir huni yardımı ile steril kavanozlara konuyor. IMG_4524 Hem az şeker koyduğum hemde güneşte kuruttuğum için bu kadar meyveden 6 adet 200 ml. lik reçelim oldu. İlk bakışta az gibi görünsede son derece konsantre ve lezzetli bir reçel oluyor. Eğer reçel yapacaksanız Ağustos güneşini kaçırmayın derim. Biraz eziyetli gece gündüz reçellerin yerini değişrtirmek gerekiyor ama yerken güneşin verdiği renk ve lezzete değiyor. IMG_4567

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Çilek Reçeli"

  Bir Yorum Yaz