Çilav… Çıtır Patateslerin kucağında pişti.

photo[7]

Biz iştahlı bir aileyiz kabul edilebilir ama bu çilav piştiğinde tencerede kırıntısının kalmaması çilavın lezzetinden. Önemli bir karbonhidrat olan pirinç her toplumda değişik pişirme yöntemleri ile karşımıza çıkıyor. İtalyanlar’da risotto, Osmanlıdan beri bizde pilav, İran’da çilav gibi devam eden bir çok pişirme yöntemi var. 15. yüzyılda saray mutfağına giren pilav, pirinç nadir bir malzeme olduğu için çok uzun bir dönem sadece zengin Osmanlı sofralarını süslemiş. Şimdi gelelim Çilav’a. Çilav, İran originli yalnızca tereyağı ve sade su kullanılarak (içine et suyu ve hiç bir malzeme katılmayan) bir pirinç pişirme tekniği. Bu yüzdende İran’da geçerli ve beğenilen ince ve uzun taneli aromalı pirinç özelliklerine Hindistan kökenli Basmati uyduğundan Çilav’ın ana pirinci olarak Basmati geçerli ama Yasemin pirinci veya normal pirinç ile de Çilav pişirme yöntemi uygulanabilir. Çilavın dibinin tutması ve kıtırlaşması İran mutfağında iyi bir Çilav için önemli bir özelliktir. Bu kıtırlaşma yumurta ile yapılabildiği gibi Patates ilede sağlanabiliyor. Ben patates kullanılmayı daha çok tercih ediyorum. Pilavda olduğu gibi tereyağından kaçınıyorsanız Çilavı hiç denemeyin derim çünkü Çilavın tüm lezzeti yağını hakkettiğince koymaktan geçiyor.

Malzemeler:

  • 1,5 bardak Basmati Pirinci (Pirinç akşamdan tuzlu suda bekletilecek. )
  • 6 bardak su (Pirinç ölçtüğünüz bardakla ölçmenizi tavsiye ediyorum)
  • 75 gr. tereyağ
  • 3 orta boy patates (1 cm. kalınlıkta yuvarlak dilimlenmiş)
  • tuz.

photo[11]

Geceden tuzlu suda beklemiş pirinci süzgeçten berrak su süzülene kadar bol akan suyla yıkıyoruz. Bence iyi bir pilavında , çilavında en önemli birinci özelliği iyi yıkamak. Sonra pirincin 4 misli kaynayan tuzlu suya atıp karıştırıyoruz. su yeniden kaynamaya başlayınca karıştırıp üzerindeki beyaz köpükleri alarak 5-6 dakika kaynatıyoruz. Pirinçler suda şeffaf bir görüntü alınca suyu süzüp yarı pişmiş pirinci bir kaba alıyoruz. (Bu yarı pişirme aşaması ve pirincin şeffaflaşması çilavda çok önemli pirinç çok pişerse pilav olur dolayısıyla eliniz alışıncaya kadar 5 dakikadan fazla pişirmeyin derim. Zamanla insan pirinçteki değişimi anlayıp duruma vakıf oluyor)

Süzülen pirinci eritilmiş tereyağı ile harmanlıyorum. Düz ve kalın tabanlı bir tencerenin dibini bolca yağlayarak (bu yağ verdiğim ölçüye ilave edilecek) yuvarlak patatesleri tencerenin dibine döşüyorum. Patateslerin üstüne tereyağ ile karışmış pirinçleri ortada bir tepe yapacak şekilde yerleştiriyorum. Görüntü ve kıvam aşağıdaki resimdeki gibi.

photo[1]

Tencerenin üstünü temiz bir bezle örterek kapağını kapatın. 5-10 dakika patatesler kızarmaya başlayana kadar harlı ateşte sonra 1 saat kısık ateşte pişirmeye devam edin. Ateşten alınca kapağını açmadan kızgin tencereyi soğuk su dolu bir kaba daldırın ve çıkarın.

Önce Çilavı bir servis kabına alıp sonra bir spatula yardımı ile tereyağında çıtırlaşmış patatesleri üzerine yerleştirip servis yapabilirsiniz. Çilav pişer pişmez bu işlemi yapmazsanız patatesler yumuşar ve çıtırtısını kaybeder. Dolayısıyla çilav sofraya gelmeden ateşten inecek şekilde hazırlanmalıdır.

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Çilav... Çıtır Patateslerin kucağında pişti."

    Bir Yorum Yaz