Çikolata Parçacıklı Kurabiyeler

IMG_4776Galiba yemeğe meraklı herkes gibi bende bir Cafe Fernando kitabı edindim. Geçenlerde bir okurum bana tariflerimde Cafe Fernando blogunun sahibi Cenk Sönmezsoy’dan esinlenip esinlenmediğimi sormuş. O sorana dek Cafe Fernando blogunun farkındaydım ama çok tatlı ağırlıklı diye ilgimi çekmiyordu açıkçası. Ben daha çok besin değerleri, yemeğin kalitesinden ve malzemeden ödün vermeden sağlıklı beslenme konuları ile ilgili olduğum için tatlı, kurabiye vb. tariflerle fazlaca ilgili değilim. Meğerse bu blog bu konularda derya denizmiş. Beni nasıl ona benzettiler anlamadım ama kitabı çıkınca hemen bir tane edindim. Arada denemeler yapıyorum. İşke bu çikolata parçacıklı kurabiye de Cafe Fernando kitabından. Aslında bayramda yapmıştım ama kitap daha yeni satışa çıktığı için bloga yazmayı düşünmüyordum. Bir takipçim Elif hanım, ısrarla isteyince dayanamadım. Bu kurabiye tipik bir Amerikan kurabiyesi. Tam bizimkilerin sevdiği gibi. Kenarları kıtır, içi sakız gibi. İçinin sakız olabilme halini ne zamandır araştırıyordum ve Cenk Sönmezsoy tarifinde bu sakız olma haline sebeb olacak bir sır paylaşmış. Kurabiye hamuru hazırlandıktan sonra 36 saat buzdolabında bekletiliyor. Ben kurabiyelerin hamurlarını her zaman 2-3 saat bekletirim ama bu sefer 36 saat bekletince gerçektende kıvamı müthiş oldu. Bu arada Cafe Fernando edindiğim nadir Türkçe yemek kitaplarından biri oldu. İnanılmaz bir titizlikle hazırlanmış. Pasta, kek, kurabiye ağırlıklı bir kitap. Tarifler inanılmaz derecede uygulamayı kolaylaştıracak detay ve titizlikle anlatılmış. Geçenlerde Hülya ve Talya bu tarifler arasından çikolatalı kek hazırladılar. İki çocuk için son derece başarılı bir sonuç

çıktı.

IMG_4750

Malzemeler:

 • 2 1/4 cup un (315 gr)
 • Bir fiske tuz
 • 3/4 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu
 • 250 gr. bitter çikolata
 • 200 gr. tereyağ (yumuşamış)
 • 1,5 cup toz şeker (300 gr.)
 • 1 adet yumurta
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 yemek kaşığı üzüm pekmezi
 • 1 çay kaşığı vanilya özü (sıvı)

Bütün malzemeler oda sıcaklığında hazırlanır. Kuru malzemeler (un, tuz, karbonat ve kabartma tozu) bir kaba elenerek konur ve karıştırılır. Çikolatanın 200gr.’ı bir kesme tahtasına alınarak irili ufaklı parçalar halinde kesilir.

Tereyağı bir karıştırma kabında mikser yardımıyla 2 dakika boyunca orta yüksek hızda çırpılır. Şeker eklenip aynı hızda 3 dakika daha çırpılır. Yumurta, yumurta sarısı, pekmez ve vanilyada eklenerek 2-3 dakika iyice karışana kadar çırpmaya devam edilir.

IMG_4739Kuru malzemelerin yarısı yağlı karışıma bir seferde eklenip en düşük hızda un parçaları kaybolana kadar kısa bir süre karıştırılır. (Bu arada hız yüksek olursa unlar mikser dışına saçılabilir. Karışım tam olmaz) Unlu karışımın kalanını ve doğranmış çikolatayı da ekleyip en düşük hızda karıştırmaya devam edilir. Çikolata parçaları hamura eşit yayılınca hamurun bulunduğu kabın ağzını hava geçirmeyecek şekide strech film ile kapatıp 36 saat arasında buzdolabında bekletilir. (Bu arada hamur kulak memesi kıvamında değil biraz daha sert bir hamur haline geldi.)

IMG_4724Hamur buzdolabından çıkarılıp oda sıcaklığına gelmesi için 20-30 dakika bekletilir. Sonra yağlı kağıt serilmiş düz bir tepsiye dondurma kepçesi ile 20 adet top alınarak yerleştirilir. (Benim dondurma kepçem büyüktü ve kurabiyelerim biraz büyük oldu. Tarifin sahibinin önerisi 26 adet kurabiye çıkarmak) Kenara ayrılan 50 gr. çikolata iri parçalara ayrılıp her kurabiyenin üzerine 1-2 parça olmak üzere bastırarak yerleştirilir. Kurabiyeler üzeri açık olarak 20 dakika buzlukta bekletilir.

IMG_4718Bu arada fırın 180 C’ye ısıtılır. Buzluktan çıkarılan kurabiyeler yağlı kağıt

serilmiş bir fırın tepsisine aralarında 10 cm. boşluk kalacak şekilde dizilir. (Kurabiyeler artarsa ikinci bir tepsi ile fırına koymayın ilk tepsi çıkınca ikinciyi koyabilirsiniz. Bu genel bir kurabiye pişirme yöntemidir. Hele ev tipi fırınlarda iki tepsi üst üste hiç iyi sonuç vermiyor.) Yaklaşık 20 dakika içinde kurabiyelerin kenarları sertleşti. Ortaları hala yumuşak ve pişmemiş görünsede buna aldanmamak ve tepsiyi dışarı çıkarmak gerekir.

IMG_47323-5 dakika içinde kurabiyelerin sertleştiğini göreceksiniz. Sonra bir spatula ile soğuk bir ızgaranın üstüne alıp oda sıcaklığına gelmesi beklenir ve ister ılık ister soğuk servis yapılır.

IMG_4781

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Çikolata Parçacıklı Kurabiyeler"

  Bir Yorum Yaz