Chinese Rolls…

image

Akşam bizbize bir arkadaş yemeğine davetliyiz. Hızlıca akşam ne yapıyorsunuz gelsenize beraber yiyelim türünde. Kızları Selin benim Chineese Roll’larımı çok seviyor. Çok canım istiyor deyince dayanamadım. Ona sürpriz yapayım dedim. Yeterki bir çocuk benden yemek istesin. Malzemede yoktu ama dolaptaki kalmış malzemeleri toparlayarak hazırladım kızarttım. Evleri yakın ılık ılık servise yetişti.. Güzel de bir apitezer oldu.

  • Chineese Roll yufkası bizim yufkadan daha sert 20*20 cm. ebadında kare yufkalar. Fakat çok nişastalı ve kalınları almayın. Bizim yufkaya daha yakın ama daha sert, yüzeyleri parlak çok ince olması gerekiyor. (Macro’da genellikle oluyor. egg roll wrappers diye geçiyor) Dondurulmuş satılıyor. Kağıt kadar inceler ama sertler. İyi bir chineese roll için en gerekli malzeme. Bulamazsanız denemeyin bile. Buzlukta bir paket kalmıştı hemen çıkardım.
  • 25 tane kare yufka (20*20 cm.) oda sıcaklığına gelmiş. Buzdolabından çıktıktan en az 45 dakika sonra kullanılması gerekiyor.
  • 2 yemek kaşığı mısır nişastası 1/2 bardak soğuk suda eritilliyor. Roll’ları sarıp uçlarını yapıştırmak için.
  • Roll’ları Kızartmak için yağı tavada hazırlıyorum. (Kanola yağı kullanıyorum)
  • Aslında et olarak chineese roll’da domuz eti kullanılıyor ama ben domuz eti hiç kullanmıyorum.. Onun yerine 1/2 kg. kıyma kullandım.. Üzerine 2 yemek kaşığı soya sosu döktüm. Bir tutam şeker, tuz ve taze çekilmiş karabiber ile tadlandirarak 1 saat kadar marine ettim. Hiç etsiz sırf sebze ile de güzel bir vegeterian börek de olabilir evde olanlarla sizde kolaylıkla deneyebilirsiniz.
  • 2 ila 3 diş sarımsak çok ince kıyıldı, orta boy Lahana’nın yaklaşık yarısı çok ince şeritlere kesıldi. (300-400gr.) 3 havuç rendelendi, 1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil, 10-12 tane shitaki mantarı ince ince dilimlendi, 1 yemek kaşığı pirinç sirkesi, 1 yemek kaşığı soya sosu, bir tutamı şeker, tuz ve taze çekilmiş karabiber, 1 çay kaşığı susam yağı hazırlandı.
  • Elektrikli wok’u yüksek ateşe ayarladım ve 2-3 kaşık zeytinyağ ilave ederek ısıttım. Kıymayı ekleyerek rengi dönene kadar 3 dakika kavurdum ve wokun kenar tarafına alarak orta ateşe düşürdüm. Etleri hafifçe cevirdiğim wok’ta etleri bir köşeye itip tekrar bir kaşık zeytinyağ ekleyip (Çin yemeğinde zeytinyağını biraz kısmak şart) Sarımsak , lahana , havuç , zencefil ve mantarları atıyorum. ve sebzeler yumuşayana kadar 2-3 dakika karıştırdım. Pirinç sirkesi, soya sosu, şeker, susam yağı ve karabiber ekleyip bir kaç dakika daha karıştırmaya devam ettim sonunda sebzelere etide katarak şöyle bir çevirip tadıp tuzunu ayarladım. Hazırlanmış roll içini bir tepsiye ılınmaya aldım. Bu işlemleri sebzeler hiç suyunu salmadan yüksek ateşte yaptım. Çok kuru bir iç hazırladım. (bu önemli tüm sebzelerin suyu çinde kalması için çok yüksek ateşte ve az tutarak sebzeleri öldürüyoruz.) İç soğumadan sarmaya başlamamak gerek yapış yapış olur. Ayrıca hazırlanan için hiç suyu olmaması gerekiyor.

image Ben soya sosu plarak, buldukça (ki genelde yurt dışından taşıyorum) japonların özel bir soya fasulyesinden tradional yöntemlerle ürettikleri Shoyu dedikleri bir sos kullanıyorum. Oda soya sosu ama normal bir soya sosu ile aralarındaki lezzet farkı inanılmaz. Gözünüze ilişirse alın. Susam yağıda çok kuvvetli bir yağ olduğu için çok çok az miktarlarda kullanmak gerek. Bir çay kaşığını aşmayın. Sarma işlemide çok önemli yağı emmemesi için kenarlarının sıkıca kapalı olması gerek. Evet sigara böreği gibi ama kare yufkanın sivri köşesine tepeleme 1 yemek kaşığı iç harcdan koyup bir tur rulo yapılıyor. image Sonra yan köşeler içe katlanıp roll olarak sarmaya devam ediliyor. Rolların çapı en fazla 3-3,5 cm çapında olmalı. Sarma işlemi biterken rulonun son ucu muhakkak suda eritilen mısır nişastalı karışımla yapıştırılmalı. Rolları üst üste koymayın yapışıyor ve kurumasını önlemek için üzerlerini strech film ile kapatmak gerekiyor. 2-3 saat bu şekilde buzdolabında beklettikten sonra kızartmaya veya fazla sarıldıysa buzlukta saklanmaya hazır. (bunca sebzayi hazırladıktan sonra fazla sarıp buzluğada atın elinizin altında hazır olunca çok makbule geçiyor) Yüksek ateşte kızmış kanola yağına (yoksa ayçiçek de olur) atılarak 1,5-2 dakika kızarana kadar ara sıra çevirerek kızarttım. Bir kağıt havluya alınarak yağı süzüldü ve ılık ılık servis yapılmak üzere hazırladım. (Deepfreezden çıkaracaksanız çözülmesini beklemeyin su salar. Direk kızartmaya atın ama kızarma süresini iki dakika daha uzatın. Bu sigara böreği içinde geçerli.) Benim Lezzet Sırrım: Roll’ların içini çok yağlı yapmamak ve wok’ta pişirmek sebzelerin suyunun içinde kalmasını sağlıyor. Ayrıca Vakıfların Zeytinyağı ve Shoyu sosu başlıbaşına lezzet.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Chinese Rolls..."

    Bir Yorum Yaz