Chermoula ile Buharda Somon

Yaz geliyor, kışın kilo almasamda kendimde kışın hantallığını ve kalınlığını hissediyorum bu yüzden akşam yemeklerini hafif geçirmeye devam. Bu akşam somonu buharda pişirmeye niyetlenince lezzetlendirmek için, hafta sonu yaptığım chermoula’yı kullandım. Fas mutfağında çok kulanılan bir nevi kişniş ve maydanoz pestosu’da denilebilen chermoula‘nın aroması çok lezzetli. Somonları önce bu sos ile marine ettim. En hafif  şekilde pişen somona keskin bir aroma ve lezzet kattı.

Yanına da yine chermoula sosundan giderek avakadolu mercimek salatası yaptım. Bu salatanın original tarifinde de sos olarak chermoula kullanılıyor. Ben somonu marine ederken de, pişirirken de  chermoula sosu kullandığım için  fazla olur diye düşünerek bu salatanın sosunu değiştirdim yalnızca kekik yağı kullandım.

 

Chermoula ile Buharda Somon Tarifi

Malzemeler

 • 2 dilim - somon filetosu (her biri 200 gr. )
 • 1/2 cup - Chermoula
 • 2 yemek kaşığı - sızma zeytinyağı
 • Deniz tuzu ve öğütülmüş kara biber

Yapılışı

 1. Yayvan bir kaba somon balıkları konup önce sızma zeytinyağı ile balıkların her iki tarafı ovulur.
 2. 3-4 kaşık Chermoula sosu balıkların her iki tarafına bolca sürülür. Deniz tuzu ve karabiber eklenerek balıkların üzeri strech film ile hava almayacak şekilde kaplanır. Yaklaşık 2 saat boyunca buzdolabında bekletilir.
 3. Pişirmeden 20 dakika önce hem artan Charmoula hemde balıklar buzdolabından çıkartılarak oda sıcaklığına gelmesi için bekletilir.
 4. Kalın tabanlı bir tencerenin içine su doldurup kaynama noktasına getirilir. Tencerenin üstüne metal bir sepet yerleştirip balıklar sepetin içine konur. Orta-düşük ateşte suyun kaynamasına devam edilir. Yaklaşık 8 dakikada balıklar şeffaflaşıp pişiyor.
 5. Fazla pişirmemek gerekiyor. Balık buharda çok pişerse tüm suyu kaçar buda lezzetini bozuyor. Pişen balıklar kalan Chermoula sosu ile beraber servis edilir.

MutfakMasam'ın ipucu

Somon balığının bütün lezzeti dikkatli pişirmekten geçer. İster buharda, ister ızgarada ister yağda kızartarak pişirin. Ama içinin pişmemesi, sulu ve yumuşak kalması gerekiyor. Küçük bir parça ile kontrol edebilirsiniz.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Chermoula ile Buharda Somon"

  Bir Yorum Yaz