Cezerye… Ev Yapımı

IMG_9170Son zamanlarda gıda üretimi üzerine biraz fazla okudum galiba saklamak üzere kullanılan katkı maddelerinin varlığından çok rahatsızım. Hele ülkede tavukların başına gelenler. Zavallılara verilen hormanlar ve haklarında konuşulanlar tüyler ürpertici. Benim gibi tavuk suyu olmadan yemek yapamayan biri için dünya sonu bir durum. Organik tavuk peşinde koşmaktan bir hal oldum. Neyse gelelim cezerye işine. Hiç aklımda yoktu bu işe Murat’ın ısrarı ile girdim. Zor zannediyordum ama çok kolaymış. Biz evde kış boyu özellikle kalın kabuklu portakalların dış kabuklarını atmayız. Reçel, tatlı, salata vb. durumlarda kullanmak üzere biriktirilir. Ama nasıl biriktirilir. Acılığını atmak için dış turuncu kabuk iç beyazından ayıklanır. Alkol-su karışımı olan bir kavanoza koyulur. Alkollu su portakalın acılığını alıyor. Her türlü tatlıda çok güzel tad veriyor özelliklede reçelde. Bu sene reçel için biriken kabuklar çok olunca cezerye yapmaya karar verdik. Hemde şekeri az, yağı olmayan tamamen organik fıstık, havuç ve portakal ile.

IMG_9150Bir fırın tepsisi cezerye için;

Malzemeler:

  • 1 kg. havuç (kabukları soyuluyor. Orta göbeğine kadar çok ince traşlanıyor yada rendeleniyor. Orta sarı göbeğini kullanmıyorum)
  • 10 adet karanfil
  • 250 gr. şeker (havuçları pişirmek için)
  • 2 cup tuzsuz yeşil fıstık
  • 1,5  cup İnce kesilmiş portakal kabukları
  • 1/ 2 cup şeker (portakalları pişirmek için)
  • 1 cup portakal suyu
  • 3 cup bardağı hindistan cevizi

İnce traşlanmış havuçların üzerine karanfil ve şekeri koyup kısık ateşte sulanmasını bekliyorum. Arada karıştırıyorum. Şeker eridikçe havuçlarda pişiyor. Havuçlar iyice yumuşayınca el blenderı ile bızlatarak havuç püresi yapıyorum. Soğumaya bırakıyorum.

IMG_9143Başka bir tencerede Portakal kabuklarını alkollü sudan çıkartıp ince dilimleyip yıkayıp iyice sıkıyorum. Şeker ve portakal suyu ile kısık ateşte kaynatıp koyulaştıtıyorum. Reçel kıvamına gelince kapatıyorum. Havuç ve portakalları birbirine karıştırıyorum. (Bu arada tadıp kendi havuç tadınızı ayarlayabilirsiniz. Ben portakalı sevdiğim için biraz fazla koydum. )

IMG_9145Portakal kabuğu ile uğraşmak istemiyorsanız. Evde portakal reçeliniz varsa tadarak onuda ilave edebilirsiniz. Ben bir nevi portakal reçeli pişirip koyuyorum.

IMG_9186En son fıstıkları rondadan geçirip bu karışıma döküp hepsini el blendrından geçiriyorum. Yumuşak bir hamur oluyor. Bunu düz zeminli ufak bir tepsiye yayıp 1-2 gün bekletiyorum. Kuruduktan sonra bir tepsinin dibine bolca hindistan cevizi yayıyorum. Sonra kuruyan cezerye hamuruna elimle kare ve dikdörtgen şakiller vererek hindistan cevizlerinin üstüne yerleştiriyorum. Üzerine gene bolca hindistan cevizi serpip bir gece daha bekletiyorum. Hindistan cevizi fıstığın yağını ve havucun nemini iyice emince cezeryeler bir tabağa alınıp atıştırmak üzere baş köşeye kondu.

IMG_9164

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Cezerye… Ev Yapımı"

    Bir Yorum Yaz