Cevizli Pancar Turşusu

IMG_9152Ben pancarı hem salata olarak hemde sos olarak çok kullanıyorum. Çok önemli bir vitamin ve mineral deposu olmasının dışında sıradışı bir lezzet küpü. Az az pişirmekle uğraşmak istemediğim hemde yazın güzel bir çoban salatada sosunu denemek istediğim için için haftasonu kolları sıvayıp ciddi miktar bir pancarı hafta sonu fırında pişirip turşusunu yaptım. Artık salatalara her daim hazır pancarım var.

IMG_9476Reçete vermeyeceğim. Çünkü evde yaptığım sirkeleri kullandım. Sizde bu yöntemle kolaylıkla yapabilirsiniz. Dediğim gibi ben pancarın yalnızca kendini değil sos halini çok seviyorum ve kullanıyorum. Bu yüzden sosu iki aşamalı yapıyorum.

  • Öncelikle pancarların yaprakları ve sapları kesiliyor. Sirkeli (üzüm sirkesi) soğuk suda tozunu toprağını atması için bekletiliyor.
  • Sonra tüm pancalar aliminyum folya döşenmiş bir tepsiye konup üstüde aliminyum folyo ile kapatılarak 200 C’ye ısıtılmış fırında bir saat pişiriliyor. Bu benim bir yiyeceği aliminyum folyo ile temas ettirdiğim tek yiyecek. Ama böyle pişince o kadar güzel bir kokusu oluyor ki sanki mangalda pişmiş gibi. Tek tesellim kabuklarını soyup atıyor olmamız.

IMG_9450

  • Pişen pancarların kabukları kolaylıkla soyuluyor yuvarlak yuvarlak doğranıyor. Büyük bir cam kavanoza konuyor.
  • Pancarların üstünü kapatacak kadar sirke ile dolduruluyor. Ben ciddi bir miktar pancar pişirdiğim için çok ciddi miktarda sirke kullandım. Sirke için eşit oranlarda balsamic, şarap sirkesi ve elma sirkesini karıştırdım.
  • En sonda pancarların arasına ve üstüne bolca ceviz koydum. Bunun sebebine gelince bir yerlerde ceviz sirkesinin yapımını okumuştum. Ve geçen sene ufak bir ölçüde denemiştim. Gerçektende nefis bir sirke tadı oldu. Ceviz uzun süre şarap sirkesinin içinde mayalanıyor ve çok enfes bir tad bırakıyor. Bende hazır bu kadar sirke kullanmışken içine cevizleride attım. Şimdi koca bir kavanoz cevizli pancar turşum ve tabi sirkem var. Bir taşla iki kuş. Hem pancarları kullanacağım. Hemde sirkesini.

IMG_9479Bu proses pancarların uzun süre saklanması için kullanılan proses. Bundan sonra hem sosu hemde pancarları dahada tadlandırmak için bir hafta on gün sonra kullanacağım kadar pancarı küçük bir kavanoza alıyorum. Tabi üstüne cevizlerden ve sirkesindende, 3-4 diş sarımsak ve defne yaprağı koyarak iki üç gün bekletiyorum. Bu pancarları ve sosunu kullanıyorum. Bittikçe büyük kavanozdan küçük kavanoza takviye. Çünkü sarımsak tadı çok güzelleştirse de uzun süre bekleyince bozuyor. Dolayısıyla sarımsak kullanacağım kısmı azar miktarlarda yapıyorum.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Cevizli Pancar Turşusu"

    Bir Yorum Yaz