Ceviz Likörlü Kabak Tatlısı

Bal kabağının tam mevsimi. Bu sene kış başından beri süre gelen iş yoğunluğundan fazlaca yapamadım ama güzel bir bal kabağı bulunca bence yapılması en kolay ve lezzetli tatlılardan biri. Bütün sırrı kabağın cinsinin güzel olması. İçinde fazlaca su tutan koyu renk kabak pişerken çok su salacağı için daha açık renk kabak tercih edilmeli diye biliyorum ama yinede benim tercihim sevgili pazarcılara güvenmek. ”Abla bu kabağı muhakkak al” diyen pazarcının bana yanlışı olmaz. Nede olsa haftada bir yüz yüze bakıyoruz. İnsan bu zamanda en yakın arkadaşınla bile bu kadar sık görüşemiyor. Sarıyer’de tezgahı olan Ali bey, kocaman bir kabağı keserek tertemiz ayıkladı dilimlere böldü ve 1,2 kg.ını bana verdi.

İşin şakası bir yana çok su salan kabaktan güzel kabak tatlısı olmuyor suyunu dışarı bırakınca tatlı kuru kalıyor. Şeker eridiğinde sıvı olacağından kabağı suyunun dışarı salınması çok gerekli değildir. Bunun dışında bana göre tencerede değil fırında pişmeli. Çok kolay ve lezzetli pişer bizim evde kabak tatlısı. Bu sefer yazdan yaptığım yeşil ceviz likörü var evde. Kabak ile cevizin ne kadar yakıştığı tartışılmaz. Pişerken cevizin alkollü aroması ile iyi olacağını düşündüğüm için iki kaşık ekledim. Gerçekten sonuç müthiş oldu. Tabi büyük emek likörde. Ama evde ceviz, badem, fındık gibi likörler kabak tatlısına gurme bir dokunuş olacak. Denemekten korkmayın. Tabi üstüne geleneksel bol dövülmüş cevize ilave olarak yeşil antep fıstığı katarak servis yapınca tadına tad katıldı.

Kabak Tatlısı Tarifi

Malzemeler

 • 1,2 kg. - bal kabağı (Kesilmiş-Ayıklanmış miktarı)
 • 400 gr. - şeker
 • 1 yemek kaşığı - limon suyu
 • 3-4 adet-karanfil
 • 2 yemek kaşığı - yeşil ceviz likörü

Yapılışı

 1. Fırın 180°C'ye ısıtılır.
 2. iyice yıkanıp durulanan kabak dilimleri porsiyonlara kesilerek fırın kabına yerleştirilir. Üzerine şeker dökülür.
 3. Kabakları fırın kabına dizerken üst üste koymamak tek kat olacak şekilde kabakları yerleştirmek önemli. (Vakit varsa şekerle bir saat bekletilebilir ama bekletilmesede olur çünkü çok su salmasını istemiyoruz.) Fırın ısınınca limon suyu, ceviz likörü ve karanfiller de ilave edilerek yaklaşık 40 dakika fırında pişirilir. Pişerken önce şeker sıvılaşacak ve sonrada şerbet haline gelecek. Arada fırınınızın pişirme süresine göre kabakları kontrol edip arada ters yüz etmek gerekecektir. Kabakların iki tarafıda eşit piştiğinde fırından alınıp soğumaya bırakılır. Ilındığında kabaklar servis tabağına alınır. Üzerine şerbeti gezdirilir. Soğuduktan sonra üzerine dövülmüş bol ceviz ve fıstık ile servis edilir.
 4. Fırın ısınınca limon suyu, ceviz likörü ve karanfiller de ilave edilerek yaklaşık 40 dakika fırında pişirilir.
 5. Pişerken önce şeker sıvılaşacak ve sonrada şerbet haline gelecek. Arada fırının pişirme süresine göre kabakları kontrol edip ters yüz etmek gerekebilir. (Isı fazla gelirse 160°C'ye indirmekte sakınca yok) Kabakların iki tarafıda eşit piştiğinde fırından alınıp soğumaya bırakılır. Ilındığında kabaklar servis tabağına alınır. Üzerine şerbeti gezdirilir. Soğuduktan sonra üzerine dövülmüş bol ceviz ve fıstık ile servis edilir.
 6. Kabakların iki tarafıda eşit piştiğinde fırından alınıp soğumaya bırakılır. Ilındığında servis tabağına alınır. Üzerine şerbeti gezdirilir. Soğuduktan sonra üzerine dövülmüş bol ceviz ve fıstık ile servis edilir.

Mutfak Masam'ın İpucu...

MutfakMasam'ın kabak tatlısının en önemli tadı ev yapımı ceviz liköründen gelir. Eğer hazırda likörünüz varsa tatlılarda ekstra lezzet yakalamak mümkün. Yapmak isterseniz tarifi blogda var. İkinci konu da kabağın suyunu salması için şekerle çok bekletmemek gerek.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Ceviz Likörlü Kabak Tatlısı"

  Bir Yorum Yaz