Buharda Zeytinyağlı Enginar

IMG_8943Enginar en çok sevdiğim sebzelerdendir. Hatta en sevdiğim. Mevsimi olduğu sürece bizim evde her hafta pişer. Aslında enginar güzel bir Bursa Enginarı veya körpecik bir enginar olunca pişirmek için büyük maharet gerekmiyor. Ben zaten içinde bezelye, havuç gibi başka sebze sevmem. Mevsimiyse bazen taze bakla içi. Mis gibi sızma zeytinyağı, limon birazcıkta dereotu dışında enginarda başka tada tahammülüm yok. Organic pazardaki enginarlar çok körpe olunca mevsimin ilk enginarını ayıklanmamış aldım. Bizim geleneksel enginar yerine kabuklarıyla pişirerek geçen yaz Nice’de yediğim bir enginarın tadını yakalamaya çalıştım. Ve gerçekten enginarınıza güveniyorsanız çabucak denenecek nefis bir enginar ortaya çıktı. Malzeme miktarı vermeyeceğim sadece yöntemi tarif edeceğim. Her şey enginarın adedi ile sınırlı.

IMG_8911Enginarlar yıkanıp en kalın dış yaprakları atılıyor.  Diğer yaprakları üstünde bırakılıyor. Saplarının kalınlaşan kısımları kesiliyor. Çiçek kısmı bıçak ile düzleniyor ve üstlerine 1 dilim yuvarlak limon kapatılıyor. (Limonun kabuğunu koymuyoruz. Acı olabiliyor) Saplarını atmıyoruz. Sadece kalın kabukları yontuyoruz. Çok lezzetli oluyor.

IMG_8915Sonra enginarları büyük, derin bir süzgeçe koyup süzgeci içinde su kaynayan tencerenin üstüne oturtuyoruz. Suyun buharı ile enginarlar 15-20 dakika içinde pişiyor. (Siz buhar tenceresine de koyabilirsiniz. Enginarların sapları uzun olduğu için benimkine sığmadı)

IMG_8917Sonra enginarı istediğimiz şekilde keserek tabağa yerleştiriyoruz. Uzun sapları aynı şekilde lezzetle yenebildiği için çiçeğin yanına yerleştiriliyor. Her enginarın üzerine 2-3 kaşık sızma zeytinyağı, bir tutam tuz ve 1-2 damla limon suyunu karıştırıp dökülüyor. Rendelenmiş limon kabuğu ile üzeri süslenebilir. En üst resimde bir düzenleme altdada başka bir düzenleme var. İstediğiniz gibi kesip tabakta servis edebilirsiniz.

IMG_8986Bana göre nefis bir enginarın yerini hiç bir şey tutamaz. Bu yöntemlede yemeye doyamadım. Hatta daha sağlıklı bir pişirme yöntemi oldu.

IMG_8938

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Buharda Zeytinyağlı Enginar"

    Bir Yorum Yaz