Brownie.. Bir Klasik

image

Çikolataya bayılırım. Kim sevmez onuda bilmem. Güzel bir bitter ve naneli çikolatanın yeri benim gönlümde bambaşkadır. Bu çikolata sevdasına Hershey Fabrikasına kadar gitmişliğimiz vardır. Tabi çikolata sevince iyi bir Brownie yapmadan olmaz. Brownie yapılıyorsa unun az kullanılması ve içeriğinin çikolata ağırlıklı olması kaçınılmaz. Kakao kullanılmaz. Hafif nemi buradan geliyor. Bunun dışında sırf çikolatalı veya cevizli, fındıklı keyfinize kalmış. Çikolatalar içerdiği  çikolata likörü ile ayrıştırılıyor. Tabi içindeki kakao oranıda değişiyor. Milk, Sweet, White, Bitter veya Semisweet. İyi bir Brownie için bu çikolataları doğru oranda birleştirmek gerekiyor. Çünkü bu çikolatalar cinslerine göre %10-35 arasında sıvı içeriyorlar. Şeker ve süt oranlarıda değişiyor. Bir klasik olan Brownie için ideal  karışımı çeşitli şeflerin kitaplarından denedim.  Yani sütlü çikolata ile yapılan bir brownie ile bitter çikolata ile yapılan brownie için kullanılan şeker miktarları farklı olması gerekiyor. O yüzden bit tarife ve ölçüye yorumlamadan önce birebir uymak şart. En azından benim açımdan. Ben Amerikalı Pasta Şefi Johny Izzuni’nin tarifinden hareketle aşağıdaki gibi bir sonuca ulaştım. Kendisi çikolata ile harikalar yaratıyor. Suflesinin üstüne tanımam. Ancak ben Brownie’yi bol cevizli severim. Basic Brownie’yi tutturabildikten sonra artk üzerinde denemeler yapabilirim. En kısa zamanda Cevizli ve badem unlu kendime özel bir Brownie deneyip  paylaşacağım.

Malzemeler :

  • 8 yemek kaşığı parçalar halinde kesilmiş tereyağı
  • 90 gr. şekersiz çikolata, parçalanmış
  • 1 cup şeker
  • Bir tutam tuz
  • 2 yumurta, Oda sıcaklığında
  • 1 çay kaşığı . vanilya özü
  • 3/4 cup kek un, elenmiş
  • 3/4 cup bitter ve white chocolate chips (Buraya ilave cevizde ekleyebilirim diye düşünüyorum.)
Fırınımızı 180 C ye ısıtıyorum. 20 cm lik kare derin bir borcam’ı tereyağ ile yağlıyorum.

Kısık ateşte bir tencerede, tereyağı ve şekersiz çikolatayı eritiyorum. (Yaklaşık 4 dakika) eriyene kadar sık sık karıştırıyorum ve dibini tutturmamam gerekiyor. Ateşten alıp şeker, tuz, yumurta ve vanilyayı da ekleyip ve iyice  karıştırıyorum. Karışımın üzerine un serpip ve sadece harmanlıyorum ve chocolate chipsleri ilave ediyorum.

image

Hazırladığım borcama Brownie karışımını döküp üstünü düzlüyorum. 30 dakika pişiriyorum. (Brownie’nin ortasına batırılan bir kürdan temiz çıkana kadar pişiriyorum. Bir tel rafa aktarıp, soğutuyorum.  Karaler halinde kesip servis yapıyorum.

image

Benim Lezzet Sırrım: Buradaki en büyük sır çikolata’nın seçimi. Türkiye’de bütün çikolatalar aynı kalitede değil. Pastacılar için özel üretilmiş çikolataları tercih edin. % 70 kakao  içermesi gerekiyor. Ben Chocolate chipslerimi Godiva’dan alıyorum. Başka güzel chocolate chips yok. Çikolata güzel olmazsa Brownie güzel olamaz. Sadece kakao ile Brownie olmaz Kakaolu Kek olur.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Brownie.. Bir Klasik"

    Bir Yorum Yaz