Bostandan son Çalı Fasulyesi…

Değişik lezzetleri ve mutfakları denemeyi sevsekde mutfak masamızın vazgeçilmezleri anneden kalma zeytinyağlılarımızdır. Her hafta pazarda bulunan malzemeye göre sırasıyla yapılırlar. Sarıyer pazarında iki haftadır keşfettiğimiz Bostanın çalı fasulyeleri gelince bu akşamın mönüsü belli oldu. image

  • Yıkanıp ayıklanmış 1 kg. Çalı fasulyesini tuz ve şekerle ovuyorum. Ve son bir sudan geçirip süzülmeye bırakıyorum. (Tuz ve şeker ile ovulmuş fasulye yeşil rengini pişerken kaybetmiyor)
  • 2 orta boy kuru soğan yemeklik küp küp doğranır.
  • 3-4 büyük domates kabukları soyulup, çekirdekleri çıkarıldıktan sonra rendelenir. Sonra hepsi bolca zeytinyağı ile harmanlanır.
  • Adı üstünde zeytinyağlı. bizim mutfağın zeytinyağlı yemeklerinde zeytinyağı ve şekerden sakınılmaz. Bazı sebzelerde az yağda pişirip üzerine çiğ zeytinyağı dökerek daha sağlıklı olmasına çalışıyorum ama fasulye bunu kaldırmıyor. Bu arada tabi her malzeme gibi zeytinyağı seçimi çok önemli. image

Ben son üç aydır Tariş’in Edremit Körfez Bölgesi zeytinyağını kullanıyorum.  image image image Harmanlanan fasulye, domates püresi ve soğan karışımına bolca zeytinyağı, tuz ve şeker (ben 3 tatlı kaşığı şeker atıyorum) ilave ettikten sonra islak bir yağlı kağıtla fasulyelerin üstüne kapatıp üstüne de bir tabak yerleştiriyorum. Fasulyeleri kısık ateşte hiç su ilavesiz suyunu çekip yağsına kalana kadar pişiriyorum. (Zeytinyağlı yemeklerin tüm lezzeti buradadır. Sebzenin tüm suyu uçacak yağına kalacaktır.Bazen sebzenin cinsine göre erken pişerse süzerek tencereden alın ve kalan suyunu yüksek ateşte uçurarak sebzelerin üstüne kalan yağı ilave edin)

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Bostandan son Çalı Fasulyesi..."

    Bir Yorum Yaz