Böğürtlen Marmeladı

IMG_5285En sevdiğim berry cinsi meyve böğürtlendir. Yani blackberry. Ekşi tatlı tadı enfestir. Enteresan bir şekilde dirisinin tadı ile birazcık olmuşunun tadı arasındaki zıtlık aynı meyvede birleşiyor. Ve ağızda patlayan küçük siyah baloncuklar ve siyah rengin içinde gizli muhteşem pembe renk. Çocukluğumuzfa çalılıklardan topladığımız böğürtlenler şimdilerde değişti. Gerçek bir Blackberry oldu. Artık yetiştiriciliği yapılıyor ve özellikle temmuz, ağustos aylarında pazarlarda manavlarda çok bol. Daha diri, parlak ve iri.

fotolia_9375616_XSFazla dayanıklı bir meyve değil kısa sürede tüketilmesi gerekiyor. Sütlü tatlılarla da, tartlarla da çok yakışıyor. Tabi diğer berry’lerle ahududu, blueberry ve çilekle de.

UnknownGeçenlerde pazardan gelen böğürtlenler biraz fazlaydı. Tatlı falan yapma planıda yok marmeladını yapmaya karar verdim zaten bu marmelatda gerektiğinde tatlılarda sos olarak rahatlıkla kullanılabilir. Aslında böğürtlenleri uzun süre saklamak için bir yöntem. Aslında böğürtlen ve ahududu gibi meyveleri tatlılarda kullanırken marmelat yöntemi ile sos haline getiriliyorlar. Böğürtlen çilek, vişne kadar pektini düşük bir meyve değil. Ahududu gibi pektin oranı orta ölçüde. Dolayısıyla jelleşmesi daha kolay. Dolayısıyla şekerle kaynatıp şurubunu yaptım sonra güneşte pişmeye bıraktım. Bence bu yazın en başarılı tadı ortaya çıktı. Gerçi güneşte pişince 4 kavanoz marmelat oldu ama konsantrasyonu yüksek aroması ve tadı enfes, ayrıca meyvenin siyah renginin içindeki sihirli pembe rengi de içinde taşıyan bir marmelat ortaya çıktı.

IMG_5221

4 adet 200 ml. lik. kavanoz için;

Malzemeler:

    • 1,6 kg. böğürtlen
    • 750 gr. şeker
  • 2 yemek kaşığı limon suyu

Benim böğürtlenlerimin bazıları kırmızı kalmış bazıları yarısı kırmızı yarısı siyah bazıları ise tamamen siyahtı. Hepsi bir kapta birleştirildi.

IMG_3911Böğürtlenler hemen suyunu saldı. Üzerine şeker ilave edilerek 1-2 saat sulanması için bekletildi.

IMG_3925

Böğürtlenler iyice suyunu salınca şeker ile böğürtlenler ezilerek püre yapılır ve karıştırılır. 1-2 saat arada karıştırarak böğürtlen ve şeker püresi bekletilir. Şekerin böğürtlenin suyunda iyice çözünmesi sağlanmalıdır.

IMG_3938Reçelin kaynayacağı tencerenin üstüne çok ince bir tel süzgeç yerleştirilir. Hazırlanan ve iyice sulanan şekerli böğürtlen püresi bu tel süzgeçten tencereye çatalla bastırılarak iyice ezilerek süzülür. Amaç küçük çekirdeklerin dışarda kalması zaten böğürtlenin fazla bir çekirdeği yok ve tüm meyve süzgeçten akıp tencereye geçer. Süzgeçin altında birikenleri arada temiz bir spatula ile ile alıp tencereye katmayı unutmayın. İyice süzgeçte ezerek tencereye böğürtlen püresini süzdükten sonra limon suyunu da katıp bir taşım kaynatılır.

IMG_5261Sonra tenceredeki marmeladı cam yayvan bir kaba aktarıp üzeri tülbentle kapatılıp güneşte pişmesine devam edilir. (güneşte yaklaşık 3-4 gün içinde jöleleşme başlıyor. Bu süre meyvenin miktarına göre değişiklik gösterebilir. Eğer güneşte pişmeyecekse ateşte karıştırarak pişirmeye devam edilir. Köpükler temizlenir ve 104 C’ye geldiğinde jöleleşme başlar) Yaklaşık 7-8 günde marmelat güneşinde lezzetini alarak nefis bir şekilde koyulaştı. Steril edilmiş sıcak kavanozlara doldurulur. Sterilizasyon ve pişirme testleri için ayva marmeladı tarifime bakabilirsiniz.

IMG_5288Böğürtlenin içindeki her tarafımızı boyayan gizli pembe renk marmelatda muhteşem ortaya çıkıyor. Böğürtlen marmeladı aslında bir meyve sosu olarak da kullanılabilecek şeker ve kıvamda oluyor. İster bir cheesecake’in üstünde ister bir tartda kullanılabilir. Yada kaymak ve kızarmış ekmekle kahvaltıda özellikle mümkünse taze böğürtlen ilavesi ile nefis bir tad olur.

 

 

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Böğürtlen Marmeladı"

    Bir Yorum Yaz