Bizde Pazar Mönüsü: Penne Arabiata

Bizim evde pazar akşam yemeği erken yenir. Dolayısıyla koca bir tabak Penne Arabiatıyı hak ettiğimizi düşünürüz. Makarna deyip geçmeyin Mutfak Masamızın en gurme misafirlerinden biridir. Makarna pişirmekte ailecek yarışırız ama en ustamız babamızdır. Penne Arabiatamızın yanında bir bardak şarapla tadına doyum olmaz. image Penne Arabiata adı üstünde acı soslu domatesli makarna. Ama her İtalyan makarnası gibi sosu özenle pişirilmeli. Gerisi ise kolay kaynayan suya önce kapari sonra makarnayı atarak haşlıyoruz. (Tuz atmaya gerek yok kaparinin tuzu makarnanın suyuna geçiyor) Makarnayı tam kıvamında pişirmek çok önemli aldente kıvamı için makarnanın ısırıldığında dişine yapışması lazım. En güzel aldente kıvamı için makarna seçiminin rolü büyük işi şansa bırakmamak için DeCecco markasını öneririm. (maksimum 6-7 dakika haşlamak yeterli oluyor. Aslında makarna pişirmenin bu en önemli kısmı bu, ikinciside makarnayı haşladığınız suyu bol tutmek ve fokurdayınca makarnaları atmak. Haşaldığınız suya yağ atmaya gerek yok sanılanın aksine yağlı suda haşlamak makarnaların sonradan kullandığınız sosu emmesini zorlaştırıyor. ) image Sosu için:

  • Fesleğenler ufaltılarak hazırlanır. (Yarım demet)
  • 8-10 adet sarımsak küçük küçük doğranır. Zeytinyağında sarımsaklar cızlamaya başlarken biraz kekik sonra pul kırmızı biber atıyoruz. ( pul biberi çevirdikten sonra tavayı ateşten alın biberler yanar.)
  • Hemen üstüne daha önce hazırladığımız domates sosundan bir kavanoza yakın domates sosunu buzluktan çıkarıp kaynayan suyun içinde benmari usulü eritiyoruz. (bkz. kış için domates) sarımsak, kekik ve biberin piştiği zeytinyağına boşaltıyoruz. (Eğer yaz ise taze domates püreside kullanabiliriz. Ama suyunun atılmış olması ve önceden sos kıvamına getirilmiş olması çok önemlidir. ) Hepsini beraber bir taşım kaynattıktan sonra sosumuz hazır. (Sosun en önemli özelliği zeytinyağını emmiş olması ve zeytinyağının sosun dibine çökmemiş olması gerekiyor)
  • Bu sosun içine süzülmüş makarnayı atıp harlı ateşte tavada çevirerek sosun tüm makarnaya geçmesini sağlıyoruz.

Servis tabaklarına koyarak üzerine taze fesleğen ve Parmesan Peyniri ilavesi ile servis ediyoruz. Parlaması için zeytinyağı gezdirmeyi unutmayın. image Benim için yemeğin lezzetinde baharat çok önemli. Kekiklerimi arkadaşım Işıl Bodrum’dan göndermişti. Hala burcu burcu kokuyor. Kırmızı biberim ise iri pul Chili biberi. Sizde güzel ve gerçek bir Urfa biberi bulursanız tadına doyum olmaz. Ama asla toz kırmızı biber kullanmayın. image

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Bizde Pazar Mönüsü: Penne Arabiata"

    Bir Yorum Yaz