Balık Yumurtalı Mayonez ve Coleslaw…

photo[1]Ana maddesi lahana, birazda havuç ve sosu mayonez ile buttermilk’in ve rendelenmiş beyaz soğanın karışımı olan Hollanda kökenli Koolsla adından gelen klasik bir salatadır Coleslaw. Bazen kırmızı lahana da renk versin diye kullanılıyor ama aslında havuç dışında beyaz bir salatadır ve Lahananın bile yeşil yaprakları fazlaca kullanılmaz. Aslında et , balık ve tavuk kızartmalarının  yanında mayonez yerine servis edilen bir salatadır ve mayonezi bol tutulur. Görüntüsü değil ama lezzeti güzel bir salatadır. O yüzdende hep kızartmanın yanında bir çanakta gelir. Bende fotoğrafları seçerken kapak resmi daha original geldiği için salatanın fotoğrafını aşağılara taşıdım.

Mayonezi fazla sevmesemde evde yapıldığında kabulüm. Coleslaw’da kış aylarında lahanayı yedirmenin (hemde çiğ) en kolay ve lezzetli yolu. Dolayısıyla bu salata mayonezinide evde yapınca çok besleyici ve sağlıklı bir alternatif.

Bu salatayı yaparken soğukta çalışmaya gayret gösterin. Hem mayonez hem Lahana mümkün olduğunca soğuk olsun. İdeal Coleslaw için lahanaların kibrit şeklinde ince doğranmış olması gerekir ama asla suyunu salmaması kütür kütür olması gerekiyor. Ayrıca mayonezli sosu hazırladığınızda lahanaları sosun içinde mayalanması ve yumuşaması için  ağzı kapalı olarak en az iki saat bekletmek gerekiyor.

Ben bugün dil balığının yanına coleslaw planı yapmıştım. Dil Balığının yumurtalarını görünce mayonezi yumurtalı yapmaya karar verdim. Siz yumurtayı kullanmayabilirsiniz veya isterseniz hazır mayonez kullanabilirsiniz.

Mayonez için malzeme: 

 • 1 yumurta sarısı
 • Dil balığının yumurtaları (yaklaşık 1 yemek kaşığı)
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı kişniş sirkesi (bunun yerine bir kaşık pirinç sirkesi ve 1/2 çay kaşığı kişniş tozuda atabilirsiniz)
 • 1 çay kaşığı wasabi hardal tozu (bunu coleslaw’u balığın yanında yiyeceğimiz için kullandım isterseniz kullanmayabilirsiniz veya normal hardal tozuda kullanabilirsiniz. Hardal tozu mayonezin yapımınıda kolaylaştırıyor ayrıca hafifletiyor.. Benden söylemesi. Jamie Oliver’da kullanıyor ondan gördüm.)
 • 1 su bardağı sızma zeytinyağı
 •  Bir fiske tuz, çekilmiş karabiber

Tuz ve karabiber dışında bütün malzemeyi bir karıştırma kabına koyup önce yuurtayı hafif devirde mikserde parçalayıp sonra damla damla zeytinyağını ilave ederek karıştırmaya devam ettim. Benim mayonezim 1 bardak zeytinyağından 3 parmak kaldığında katılaştı. Tuzunu ve karabiberini ilave edip mayonezi tamamladım. 1 su bardağına yakın mayonezim oldu.

photo[2]

Coleslaw için malzemeler: 

 • Mayonez (1 bardaktan 1 parmak eksikti.)
 • Buttermilk (Mayonezden üç parmak daha az miktarda kullandım. Siz tadarak ayarlayabilirsiniz. Buttermilk İstanbul’da satılmayan bir malzeme.. Bunun yerine kefir veya süt ile manda yoğurdunu karıştırıp koyultarak kullanabilirsiniz.)
 • 2 yemek kaşığı dereotu
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • 1/3 lahana ince kıyılmış.
 • 4 yemek kaşığı beyaz soğan çok küçük kıyılmış.
 • 1 büyük havuç ince kıyılmış

Not: Malzemeyi bol tuttum. Çünkü coleslaw durdukça güzelleşiyor. Yarında yiyeceğiz. 

Salatanın sosunu birazda tadıma göre ayarladım. mayonezim içine karıştırdığım malzemelerden dolayı zaten lezzetli bir sos kıvamında olduğu için buttermilki az kullandım. Original tarif mayonez ve süt karışımını eşit miktarlarda kullanmaktır.

Lahana ve havuç dışında tüm malzemeyi bir sos kabında karıştırdım. Son olarak dereotlarını ve çok küçük kıyılmış soğanları atarak buzdolabına sos olarak kullanmak üzere kaldırdım.

Image[3]

Lahanayı ince kıyarak şeker ile ovdum. (yıkayıp durulamıyorum.) Havuçları ince ince kıydım. Ben bunların hiçbirini rondodan geçirmiyorum. Ronda sebzelerin suyunu salmasına sebep oluyor. Aceleden açıkçası biraz kalın kıydım galiba. Aslında istenilen gibi kıyılması için mandolin denen aletten geçirmek lazım ama ben onu kullanamıyorum. Her seferinde kanlı lahanalar oluyor.

photo[3]En sonda havuç ve lahanaları buzdolabinda bekleyen sos ile karıştırdım. Servis saatine kadar dolapta ağzı kapalı olarak bekledi. Balıkla yeneceği için içine biraz kapari ilave ettim. Aslında edilmez. Lahana ve soğanın kokuları birbirini kestiği için güzel bir lezzet ortaya çıkıyor.

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Balık Yumurtalı Mayonez ve Coleslaw..."

  Bir Yorum Yaz