Baharatlı Kızılcık Konservesi

IMG_4297Malum artık kış için stok yapma mevsimi geldi. Yabancı mutfak literatüründe sebze ve meyveleri reçel, marmelad, turşu, konserve vb. yöntemlerle uzun süre saklamak üzere şeker, alkol, tuz ile işlem görmüş tüm hallerine ”Preserves” diyorlar. Bir nevi konserve. Bu saklama işinin tekniğini çözünce de bu bir tutku haline geliyor. Her şeyi saklamak istiyorsunuz. Yani ben böyle istiyorum. Çünkü özellikle meyveleri yalnızca reçel/marmelad olarak değil sos olarak yemeklerde çok kullanıyorum. Dolayısıyla meyveleri sos olarak kullanıp beğendikçe hemen gelecek günler için bir prosese sokmaya başladım. Çok da eğlencali ve keyifli olmaya başladı. Ama bir süre sonra evdeki bu karışımlar birbirine karışacak kesinlikle etiketlemek gerek. İki sene önce Napa Valley’de Cindy’s isimli yerel bir restaurant keşfetmiştik. Öyle şef restaurantı falan değil St. Helena’da bir antikacı tavsiye etmişti. Onların esnaf lokantası gibi bir yer. Yemeğe düşkünseniz muhakkak Cindy’s de yemeniz gerek demişti. Yediğim yemeklerin tadı hala damağımda. Özellikle tavşan ile yaptıkları salatası ve tavuk. Yanında kızılcık sosu kullanılmıştı. Ve inanılmaz yakışmıştı. Tam kızılcık mevsimi olunca birden aklıma geldi. Önce azıcık denenerek tespitler yapıldı. Sonrada ilaveler yapılarak Baharatlı Kızılcık Konservesi ortaya çıktı.

IMG_4059Kızılcıkların ekşi tadı tarçın, yeni bahar, rezene ve karanfil gibi baharatlarla zenginleştirilerek kuru üzüm, portakal ve şeker ile pişirdim. İçine birazda ceviz ilave ettim. Özellikle ekşiyi çok seven tavuk ve tabi av hayvanlarının yanında nefis bir sos oluyor. Hemen ardından tavuk pişirdim. Bir sonraki postumun tarifi bu tavuk olacak. Nefis bir ikili oldular. Hazır mevsimiyken kızılcıkları kaçırmayın derim.

Malzemeler:

 • 1 kg. kızılcık
 • 2 cup beyaz üzüm suyu
 • 2 çubuk tarçın
 • 1 çay kaşığı rezene tohumu
 • 1 çay kaşığı yeni bahar
 • 4-5 adet karanfil
 • 1 portakal
 • 1 cup kuru üzüm
 • 4 cup şeker
 • 2 cup küçük parçalara ayrılmış ceviz (istenirse)

Kızılcıklar yıkanır ve tüm sapları ayrılır. Bir süzgeçte iyice kuruduktan sonra işin en zor kısmı çok iri kızılcık çekirdeklerinden kurtulmak. Ben bu iş için Murat’ın yumruğunu kullandım.

IMG_4068Kızılcıklar kuvvetli bir yumrukla iyice ezilince çekirdekleri dışarı fırlıyor. Ama tabi sonra bu çekirdekleri meyve kısımlarından tek tek toplamak gerekti.

IMG_4075Çekirdeklerinden ayrılan ve püresi kalan kızılcıklara 2 cup beyaz üzüm suyu ilave edilerek orta ateşte kaynama noktasına getirilir. Kabarcıklar çıkmaya başlayınca karıştırılarak 5 dakika daha kaynamasına devam edilir. Rezene tohumları iyice dövülür, yeni bahar, tarçın ve karanfille karıştırılıp bir tülbentin içine doldurularak küçük bir çıkın yapılır. Bu çıkın kaynayan kızılcıkların içine atılır. Üzümle sıcak suda bekletilir. Yumuşayınca süzülür. Portakal yıkanıp kabuklarıyla incecik ve küçük parçalar halinde doğranır. Üzümler ve portakallar kızılcıkların içine ilave edilir. Karıştırarak -şeker yavaş yavaş ilave edilir. İlave edilen miktar tamamen eriyince tekrar şeker ilavesi yapılarak tüm şeker ilave edilir. (Bu arada şeker ilave ettikçe tadına bakıp istediğiniz tadı yakalayınca şeker ilavesini kesebilirsiniz veya şeker miktarını arttırabilirsiniz. Ben sos olarak kullanmak

üzere saklayacağom için şekeri az tuttum.) Tüm şeker eridikten sonra cevizleri ilave etmeden önce 10 dakika daha karıştırarak kaynatıp ceviz parçaları atılır. Cevizler atıldıktan sonra karıştırarak kaynatmaya devam edilir. En fazla 20 dakika kaynatılarak ateşten alınır. 10-15 dakika bekletip içinden baharatların olduğu tülbent alınır.

IMG_4306Daha sonra sıcak steril kavanoza koyularak oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabında saklanır. Bu ölçülerle 500gr.’lık bir konserve oluyor. 6 ay buzdolabında rahatlıkla saklanabiliyor.

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Baharatlı Kızılcık Konservesi"

  Bir Yorum Yaz