Bademli Vanilyalı Kayısı Reçeli

IMG_4797Temmuz ortalarına doğru başlayan yaz reçelleri çalışmaları neredeyse tamamlanmak üzere ama ben çekim ve yazım işlemlerini tamamlayamadığım için neredeyse meyvelerin zamanı geçecek. Mesela çileği daha dün yazdığım için bir kaç okurumdan sitem aldım bile. Nedenine gelince reçellere, marmeladlara son dokunuşu yaz güneşine bırakıyorum. Özetle klasik 105 C’ye kadar pişirmeyip 100-102 C’de alıp kalan pişirmeyi güneş altında yapıyorum. Yani reçel cam yayvan bir kaba dökülüyor, üzeri tülbent ile kaplanıyor güneşin altına konuyor. 7-10 gün arasında güneşin altında pişen reçelin tadı bir başka oluyor. Hem daha güzel jöleleşiyor hemde meyvelerin rengi kaybolmuyor. Reçele kendi meyvesi dışında başka bir malzeme karıştırmayı hiç tercih etmem ama bu sene evde çok güzel Datça bademi vardı. Bodrum’da pazardan almıştım. Ben reçelde meyve tanelerini büyük severim kayısı ve badem güzel olur düşüncesi ile bademi de kullandım. Bu arada Haziran ayında çıkan ve favori yemek kitabım Cafe Fernando kitabında Cenk Sönmezsoy kayısı reçelinde vanilya kullanmayı o kadar güzel anlatmş ki iki çubuk

vanilyanın tohumlarınıda kullandım. Kayısı reçelinin en önemlisi kayısının şekarpeare olması. Şu sıralar son demlerini yaşıyor. On gün içinde biter.

IMG_4622Malzemeler:

  • 1200 gr. Şeker pare Kayısı
  • 600 gr. şeker
  • 500 ml. yeşil elma pektini
  • 2 cup soyulmuş badem
  • 1 çay kaşığı tereyağ
  • 2 çubuk vanilya
  • 1/3 cup limon suyu

IMG_6797Kayısılar yıkanıp süzülür. Çekirdekleri çikartılılarak, ikiye ve dörde bölünüp reçelin pişeceği tencereye yerleştirilir. Üzerine şeker ilave edip 4-5 saat bekletilerek sulanması sağlanır. Bademler suya konur, kabukları çıkacak hale gelene kadar suda bekletilir. Daha sonra soyulur ve kenara alınır. Vanilya çubukları bıçakla ortadan boylamasına kesilerek içindeki tohumlar yine bıçakla bir kaba sıyrılır. Kayısılar sulandıktan sonra elma pektini ve limon suyu ilave edilerek orta ateşin üstüne konur ve arada nazikçe karıştırarak kaynama noktasına getirilir. Vanilya tohumları ve tereyağ eklenir. Bu arada çıkan köpükler bir kevgir ile toplanır. Bir kaç dakika kaynadıktan sonra bademler eklenir.

IMG_7072Karıştırılarak 102-103 C’ye gelene kadar 20 dakika daha pişirilir. Sonra cam yayvan bir kaba döküp, üzerini bir tülbentle kapatıp güneşin altında 7 gün bekletildikten sonra steril kavanozlara yerleştirilir. Güneşe koyup beklemek istemezseniz bir 10 dakika fazla pişirip 105 C’ye gelince ateşten alıp ılınınca sıcak steril kavanozlara yerleştirebilirsiniz. Reçel yapımında termometre konusu hem çok kolaylık hemde kesin sonuç veriyor.

IMG_4782Arada buzdolabına tabak koyup reçeli test etsemde termometre ve 105 C her zaman doğru sonuç veriyor. Bu ölçülerde 4 adet 200 ml.’lik bademli kayısı reçeli oluyor.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Bademli Vanilyalı Kayısı Reçeli"

    Bir Yorum Yaz