Bademli Sakız Muhallebisi…

imageNe zamandır Sakız Muhallebisi yapmayı planlıyordum. Kemerburgaz Güven Kasap et alışverişinin yanında koca bir torba yeni sağılmış İnek sütü hediye edince tam sırası dedim. Tarifim arkadaşım Nilgün Kavur’dan. Büyükada Con Paşa köşkündeki yemek davetlerinin vazgeçilmez ve muhteşem tatlısıdır Sakız Muhallebisi. Nilgün’de bunu inanılmaz bir el çabukluğu ile muhteşem pişirir. Bende kendimce onun reçetesine biraz badem tadı ekledim güzelde oldu… Malzemeler:

  • 10 bardak süt. (Taze inek sütü olduğu için kaymağı ile beraber attım)
  • 1,5 cup şeker
  • 1 cup Un
  • 1/2 cup Mısır Nişastası
  • 3 adet sakız
  • 1/2 bardak badem sütü (bunu evde badem sütü yaptığım için ekledim yoksa eklemeyebilirsiniz. bkz. badem sütü )
  • 2 kaşık tereyağı
  • Servis için: Bol rendelenmiş çubuk tarçın, badem ve amerotto likörü
image
Sütüm taze olduğu için gelir gelmez kaynattım. Süt taşıyor çığlıkları arasında son dakika altını kapattık. Bu feryatları çocukluğumda anneannemin evinden hatırlıyorum. Sütçü bayram efendi her gün süt getirirdi. O sütler önce kaynar sonra ya muhallebi olur yada yoğurt için uyutulurdu. Ben süt uyurken çok sessiz olmam gerektiğine inanmıştım uzun yıllar. Bugün evime gelen süt işte beni böyle gülümsetti. Bence mutfak ve yemeğin anlamıda bu aslında.. Sakızları dövdüm. Toz haline getirdim. (Aman çok fazla atmayın sakız çok güçlü bir aroma ben ilk denemelerimde tadı güzel olur adı üstünde sakız muhallebisi dedim korkunç bir acılık verdi. Tatlı tarifinde ölçü esastır)
image

Dövülmüş sakızları, şeker ve süt (oda sıcaklığında olacak) ile beraber bir tencereye koyup, orta ateşte kaynayana kadar sürekli karıştırdım. (Sürekli karıştırılınca yavaş kaynıyor. Çünkü sakız zor eridiğinden, şekerin ve sakızın erimesi ve tadının çıkması için zamana ihtiyaç var.) Başka bir kapta undan iki kaşık ayırdım ve kalan unla nişastayı karıştırdım üzerine 1/2 bardak su 1/2 bardak badem sütünü (badem sütü yoksa su kullanabilirsiniz) yavaş yavaş vererek bulamaç hale getirdim. Ayırdığım iki kaşık unu tereyağı ile kavurdum üzerine 2-3 kaşık badem sütü daha ilave ederek incelttim (yoksa eklemeyin bu tamamen benim insiyatifim badem sütünü buldum ya) onuda bulamaçın içine kattım.image Kaynayan sakızlı sütten yavaş yavaş 1-2 kepçe ilave ederek ve karıştırarak unlu nişastalı suyu iyice erittim. (Topak kalmaması için bir mikserde kullanabilirsiniz. Bulamaça sıcak süt katılmış hali yukarıdaki fotoğraftaki gibi bir kıvam) orta delikli tel süzgeçten süzerek kaynayan sakızlı süte ilave ettim. Bu arada tahta bir kaşıkla sürekli karıştırmaya devam. Kaynayıp (bir kaç defa), muhallebi kıvamını buluncaya kadar pişirdim. (Tahta kaşık ile muhallebinin kıvamını test edebilirsiniz. Muhallebi koyulaşıp tahta kaşığa yapışmaya başlayınca kaşığa elinizle bir çizgi çekin muhallebi kıvamı olduysa bu çizgi kapanmaz.) Sonra altını kapatıp tüm muhallebiyi derin bir mixer kabına boşalttım. Soğuyuncaya kadar karıştırdım. (Bu önemli bir hususmuş. Yaklaşık yarım saatden fazla sürüyor soğuması şaşırmayın) Soğumuş muhallebiyi servis kaplarına alıp soğutuyorum. Servis ederken üzerine bol tarçın rendeleyip bir kaç badem kazıyıp Ameretto Likörü ile ikram ettim. image

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Bademli Sakız Muhallebisi..."

    Bir Yorum Yaz