Bademli Kurabiye

IMG_7799Badem ununu özellikle kurabiyede çok kullanıyorum. Kıyır kıyır ağızda dağılan bir kurabiye için olmazsa olmazlardan. Aslında favorim İtalyanların sırf badem unundan yapılan klasik kurabiyesidir. Dolayısıyla niyetimde oydu. Yağ ve un kullanılmaması bu kurabiyeyi daha çok sevmemin en önemli sebebi. Tam kurabiye yapmaya niyet ettiğimde evde yalnızca bir yumurta kaldığını farkettim. Bizim evde olmayacak bir şey. İtalyanların badem kurabiyesi için bol yumurta akı gerekiyor. Tam da kurabiye yapmaya kalkışmışım. Bademleri rondo da 2-3 kez çekip toz hale getirmişim. File bademler hazırlanmış. Neyseki Cafe Fernando kitabında Cenk Sönmezsoy’un ev kurabiyesinde de bolca badem ve badem unu kullanılmış. Tereyağ ve unu çıkarıp kurabiye yapımına Cafe Fernando’nun tarifine göre devam ettim. Sadece tarifteki tereyağı miktarını azaltarak kullandım. Genelde Cafe Fernando tariflerinde kullanılan yağ miktarı bana fazla geliyor.

IMG_7807

Malzemeler:

  • 3/4 cup Badem tozu
  • 140 gr. pudra şekeri
  • 1/4 cup Hindistan cevizi
  • 2 cup çok amaçlı beyaz un
  • 150 gr. tereyağ (küçük karelere kesilmiş ve buzdolabında bekletilmiş)
  • bir fiske tuz
  • 1 yumurta
  • 100 gr. File badem

IMG_7798Un, tuz, toz badem, pudra şekeri ve hindistan cevizi mutfak robotuna koyularak bir dakika karıştırılır. Soğuk ufak tereyağı parçaları robota ilave edilerek yağ, unlu karışıma iyice karışıp kum kıvamına gelene kadar sık aralıklarla çalıştırılır. Daha sonra yumurtanın beyazı ve sarısı ayrılarak sarısı hamura ilave edilip robot hamur bıçağın etrafında toplanana kadar çalıştırılır.

IMG_7793Elle toparlanan kurabiye hamuru iki parça pişirme kağıdını arasına konarak bir merdane ile 1 cm. kalınlığında yuvarlak olarak açılır ve kağıtlarla beraber bir kesme tahtasına aktarılarak buzdolabında 2 saate yakın bekletilir. Hamur sertleştiğinde tezgaha alınır ve üzerindeki pişirme kağıdı kaldırılır. 5 cm. çapındaki yuvarlak kurabiye kesme kalıpları ile yuvarlak parçalar kesilerek bir kesme tahtasının üstüne dizilir. Kurabiyeleri keserken artan hamurlar tekrar birleştirilip açılarak kesme işlemi hamur bitene kadar devam eder. (Ben bu hamur ile 28 adet kurabiye çıkardım)

IMG_7794Başka bir kasede yumurtanın beyazı bir çatalla köpürene kadar çırpılır. File bademler düz bir tabağa yayılır. Bir fırça yardımıyla yumurtanın beyazı kesilen kurabiyelerin üstüne sürülür. Sonra yumurtanın beyazı sürülen taraf file bademlerin üzerine bastırılarak kurabiyelerin üzerine file bademlerin yapışması sağlanır. Tüm kurabiyeler bir kesme tahtasına dizilerek üstü açık olarak buzlukta 20 dakika bekletilir.

IMG_7795Fırın 180 C’ye ısıtılır. Fırın tesisine pişirme kağıdı yayılır. Buzluktan çıkarılan kurabiyeler 3 cm. aralıklarla fırın tepsisine yayılır ve ısıtılmış fırının orta katına tek tepsi olarak yerleştirilir. (Artan kurabiyeleri buzdolabında bekletmeye devam edin)

IMG_7797File bademlerin kenarları kızarana kadar 20-25 dakika pişirilir. (Bademler kızardığında kurabiyeleri fırından almaktan çekinmeyin. Yumuşak gibi görünsede dışarı çıkıp soğudukça sertleşiyor) Fırından alınan kurabiyeler soğuyana kadar tepside bekletilir. Kalan kurabiyeler için aynı işlem tekrarlanır. Kurabiyelerin hepsi pişmeyecekse buzlukta 2 ay boyunca yada buzdolabında 1 hafta bekletilebilir.

IMG_7803

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Bademli Kurabiye"

    Bir Yorum Yaz