Ev Yapımı Badem Sütü

imageBademin lezzeti ve faydası tartışılmaz. Bir de bu ara denemeyi planladığım tüm tatlı, kek ve kurabiye reçetelerinde badem unu ve badem sütü gördükçe denedim. Yapımı çok kolay lezzeti de çok güzel. Kahvaltıda alternatif sağlıklı bir içecek. Ev ahalisini şaşırtmak için güzel bir sürpriz tad olabilir. Tatlılarda özellikle muhallebilerde, pudinglerde çok güzel bir aroma veriyor. Deneyin göreceksiniz. Ölçünüzdeki sütü veya suyu 1/2 bardak azaltın. Azalttığınız kadar badem sütü ekleyin. Tada inanamayacaksınız. Bazı market ve şarküterilerden almak daha kolay tabi ama katkısız böyle bir ürün elde etmek ve bunu tatlıların bir parçası yapmak muhteşem..

image

Malzemeler: 

  • 1 ¼ cup çiğ badem
  • 4 cup içme suyu
  • 1/2 çay kaşığı vanilya özü
  • 1-1/2 yemek kaşığı mapple syrup veya pekmez veya 2 adet hurma veya 1 kuru incir parçalanmış (Tadlandırmak için tadınıza ve isteğinize bağlı çeşitli seçenekler deneyebilirsiniz. Başrolde  badem var gerisi sizin tadınıza kalmış. Hiç kullanmayabilirsinizde)
  • Tarçın, karanfil (tercihinize bağlı)

Bir kavanoza bademleri yerleştirip üzerini bir kaç cm. geçecek kadar su ile doldurdum. Ağzını kapatarak bir gün bekledim. Aslında 6 saat bekletmek yeterli bu kadar zaman içinde bademler su içinde reaksiyona giriyor. Suyunu döküp yıkayıp süzdüğünüzde bademler süt olmaya hazır oluyor.

imageBlendera badem, 1,5 bardak su ve 1 adet parçalanmış kuru incir ekleyerek 3-4 dakika, yüksek hızda karıştırıyorum. (Tadlandırmak için kuru bir malzeme atacaksanız bademlerle beraber atın. Yok mapple şurup veya pekmez kullanacaksanız bademler ile su karıştıktan sonra ikinci partide atın)

imageDaha sonra 2,5 bardak su, vanilya ve tarçın ekleyerek bir 1-2 dakika boyunca yüksek hızda karıştırdım. Bademlerin sihirli bir şekilde süte dönüştüğünü göreceksiniz. Tadına bakarak istediğiniz tadı ayarlayabilirsiniz.

imageDaha sonra hazırlanan hafif kıvamlı karışım çok ince bir tel süzgeçten süzülür. (Benim çok ince süzgecim var ama yoksa tülbentden de süzülebilir.)

image10-15 dakika tamamen süzülme bittikten sonra süzgüde kalan malzemeye sikica bastırarak tüm sıvının aşağı geçmesi sağlanır.  Temiz bir spatula ile arada süzgünün altında kalanları almayı unutmayın. Badem sütü aşağıda hazır.

imageSüzgünün üzerinde kalan malzemeyi yağlı kağıt serilmiş bir fırın tepsisine düz bir tabaka olarak yayarak 130 C’ye ısıtılmış bir fırında kurumaya bırakıyorum. Yaklaşık 2 saat boyunca pişirdiğim hamuru tekrar rondodan geçiriyorum. İşte size keklerde, kurabiyelerde kullanmak üzere alternatif un.

imageUfak bir uyarı: Tariflerde badem unu olarak geçen malzeme bademin kendisinin rondodan geçirilerek un yapılmış hali. Bu un onun yerine geçmeyebilir. Zira sütü alınmış. 

imageHava geçirmez cam kavanoz içine konan badem sütü 5-7 gün arası dayanıyor. Ben fırından çıktıktan sonra badem ununu direk küçük parçalı halini kavanozda saklıyorum. Kullanırken rondodan geçirip un yapıyorum. Böyle uzun süre dayanıklılığını koruyor.

imageBademin süt olması etkileyici. Asıl bu badem sütünü bir sakız muhallebisinde deneyin lezzet farkını göreceksiniz.  

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Ev Yapımı Badem Sütü"

    Bir Yorum Yaz