Baconla Fırınlanmış Barbunya

 

Bugün balıkçı Hasan bey belki isterim diye ”taze barbunya var” diye telefon edince hemen salata ve sebze ile günü geçirme kararımı bozdum. Zaten erkenden evdeydim ve her evde olduğum zaman gibi yemek yapmak istiyorum. Baktım dolapta bacon da var. Çabucak barbunları baconlara sardım ve fırına verdim. Aynı anda fırına Yorkshire Puddingleri de koydum. Önce Yorkshire Puddingler pişti. Sonra barbunlar fırından çıktı. Hepsi tabakta harmanlandı. Yanınada ançuez soslu patates salatası ve marul yaprakları ile bir saat içinde kendimize bir ziyafet hazırladık. Yine kalabalık bir tabak olduğu için hepsinin tarifini ayrı ayrı yazdım. Gelelim bacon’a sarılmış barbunya balığına; aslında bu İtalyanların barbun ve tekir yağsız balıklar olduğu için kullandıkları bir yöntem. İtalyanlar bu balığı pancettaya sararlar. Hem pancettanın yağında pişmesini sağlarlar bu vesileyle de balığın yağı içinde kalır. Bacon’ın İtalyan versiyonu olan pancettanın lezzetini severim ama smoke yapıldığı için baconu daha çok seviyorum. Zaten evde pancetta yoktu. Yani isterseniz bacon yerine pancetta kullanmanızda hiç sakınca yok. Zaten güzeli zor bulunduğu için hangisini güzel bulursanız onu kullanın. Bu tarifte malzemeleri miktar belirtmeden yazacağım kaç tane balık yapacaksanız ona göre miktar belirlenecek.

Malzemeler:

  • Barbunya balığı
  • Bacon (her barbun için 1 adet)
  • Maydonoz yaprakları
  • Sızma Zeytinyağı
  • Taze kekik /kekik yağıda kullanabilirsiniz.
  • Tadınca tuz ve çekilmiş karabiber
  • Defne yaprağı (her barbuna 1 adet)

Ayıklanmış barbunlar yıkanıyor süzülüyor sonra her tarafı tuz, karabiber ve yağ ile ovuluyor. Her balığın içine defne yaprağı koyularak etrafına 1 adet bacon verev olarak sarılıyor. Baconlar sararken koparsa telaş etmeyin pişerken balığa yapışıyorlar.(Benim baconlarım gayet kalındı ve sararken şekildeki gibi koptu. Aslında daha ince dilimlenmiş olması lazım. Her işin ustası her malın iyisini bulmak zor)

 

Fırın kapı yağlanıp dibine bir tutam kekik atılıyor. Bacona sarılmış barbunlar kekiklerin üstüne diziliyor. (Ben balıkların üstüne bir kaç damla kekik yağı da gezdirdim) 200 C’ye ısıtılmış fırında  20-25 dakikada pişiyor. Baconlar pişmeye yüz tutunca (ki onu hemen anlıyorsunuz kızarıyor ve yağlarını balığın içine bırakıyorlar) 10. dakikada fırın kabına balıkların etrafına maydonozları koyup pişirmeye devam ediliyor.

 

Çıkınca eğer hazırlarsanız  yanına  Yorkshire Pudingleri koyup servis yapabilirsiniz. Bu durumda balığın piştiği tepsiye bıraktığı sosu Yorkshire Pudinglerin üstüne gezdirin.Bir seveni muhakkak çıkar.

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Baconla Fırınlanmış Barbunya"

    Bir Yorum Yaz