Bacon ve Mantar Soslu Yorkshire Pudding

IMG_8804Bu sabahın kahvaltısı tarzım değildi paşa paşa salatamı da hazırlamıştım ama evdeki baconlar beni baştan çıkardı. Salatanın sosu için 2-3 dilim bacon kızartayım derken elim sürçmüş 10 adet oluvermiş. Yanına bari beraber servis edeyim diye Yorkshire Pudding hazırladım. Murat bunu görünce sos olmadan Yorkshire Pudding olmaz dedi salata için kavrulan mantarlardan kendisi için bir mantar sos hazırladı. Allahtan unlu falan bir gravy sos değil. Murat soslu yedi ben yanında mantar salatasıyla yedim. Ama baconlarla fırında pişen Yorkshire Puding’in görüntüsü çok baştan çıkarıcıydı. Söz veriyorum bugünün ilk ve son yemeği olacak. Zaten sonrasında bütün gün sadece nefis süzülmüş African Blue Blend bir kahve dışında hiç bir şey yemedim içmedim.

Malzemeler:

Fırın 180 C’ye ısıtılıyor. Baconlar teflon bir tavada tüm yağını bırakıp çıtır çıtır olana kadar 10 dakika kızartılıyor ve bir kağıt havluya alınıyor. (Baconları çok yüksek ateşte pişirmemek gerekir yanar) Bacon sevmiyorsanız yerine sosis de deneyebilirsiniz.

20*20 cm.lik kare bir fırın kabının içine tereyağlar koyularak sıcak fırına atılıyor. 2 dakika içinde tereyağı eriyip cızlamaya başlayınca alınarak üstüne kızarmış yağı süzülmüş baconlar onun üstüne de önceden hazırlanmış Yorkshire Pudding hamuru dökülüyor. (Bu ölçüde bir kaba daha önce hazırlamış olduğum ölçü tam yetiyor. )

20-25 dakika içinde Yorkshire Pudding kabararak kocaman oluyor. (Bu aşamada fırının kapağı hiç açılmıyor açılırsa pudding söner) Üstü altın kahverengi olunca fırından alıp servis yapıyoruz. İçinde çıtır çıtır baconlarla nefis bir tat oldu.

IMG_8801

Tabi Murat bununla da yetinmedi. Salata için soğan ve mantar kavruluyordu. Onunla mantar sos hazırladı. Fotğraftaki gibi sosunu emdirerek hakkını vererek yedi.

IMG_8811

1 kişilik mantar sos:

  • 1 bardak doğranmış mantar
  • 1 arpacık soğanı
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağ
  • 2 yemek kaşığı etsuyu
  • 1 yemek kaşığı krema

Soğan zeytinyağında öldürülür. Sonra mantarlar ilave edilerek yüksek ateşte suyu buharlaşıp karamelize edilir. Hiç suyu kalmayınca 2-3 kaşık etsuyu ile tavanın dibindeki soğan ve mantarın karamelleri toplanır, kaynamaya ve buharlaşmaya başlayınca en son krema girilir. Sos iyice koyulaşınca kullanmak üzere tabağa alınır. Üstüne bir fesleğen yaprağı ile servis edilir.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Bacon ve Mantar Soslu Yorkshire Pudding"

    Bir Yorum Yaz