Avakadolu Mercimek Salatası

Salatalarda mercimek kullanmayı çok seviyorum. Her ay en az bir hafta protein yüklü ama et ürünü içermeyen kocaman bir salata ile öğünü geçirmeyi adet haline getirdik. Avakadolu mercimek salatası, hem lezzeti hemde içeriği ile bu öğünlere çok uygun oldu. Bu salatayı hem yeşil hemde siyah beluga mercimeği ile denedim. Her ikisi ile de gayet güzel oluyor. Ama siyah mercimek pişince helmelenmeyip daha diri kaldığı için tercih ediyorum.

 

Bu salata da zaman zaman malzemem ve vaktim varsa Fas mutfağına özgü Charmoula denen Kişniş-Maydanoz pestosunu sos olarak kullanıyorum. Üzerine Avakado ve mevsimin yeşillikleri ile çok lezzetli oluyor. Ayrıca son dönemlerde salatalarda favori bir yeşilliğim var. ”Su teresi” Aroması bildiğimiz tereden daha yumuşak ama yinede baharatı yüksek bir bitki. Yaprakları çok narin, temizliği çok zor fakat en faydalı A ve C vitamini deposu yeşil bitkilerden biri. Faydaları için internette bir gezinin. Bu mevsimde de çok bol. Deneyin derim.

Avakadolu Mercimek Salatası Tarifi

Malzemeler

 • 2 cup - pişmiş yeşil veya siyah mercimek (1 cup mercimek haşlanınca yaklaşık 2 cup oluyor)
 • 2-3 çay kaşığı - taze kekik yaprakları
 • 5-6 yemek kaşığı - sızma zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı - taze sıkılmış limon suyu
 • 1 adet - orta boy kırmızı soğan (ince piyazlık doğranmış)
 • 1 adet - olgun avokado (ince dilimlenmiş)
 • 1/4 cup - dövülmüş fındık
 • 1/4 cup - kıyılmış frenk soğanı
 • 1/2 cup - charmaula (tarif için buraya bakabilirsiniz)  
 • Servis için Mevsim yeşillikleri (ben su teresi kullandım)  ve/veya  taze kekik yaprakları
 • Tadınca öğütülmüş deniz tuzu ve karabiber

Yapılışı

 1. Bir havan içine taze kekik yapraklarını, çekilmiş deniz tuzu ve karabiber atarak iyice dövülür. Yavaş yavaş zeytinyağı ilave edilerek dövmeye devam edilir. En son limon suyu katılarak karıştırılır ve salatanın sosu kenarda bekletilir.
 2. İyice yıkanmış vakit varsa sıcak suda bekletilmiş mercimeklerin üstünü 4-5 parmak geçecek kadar su ile doldurulup kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra altı kısılarak ve üzerindeki köpükler alınarak 15 dakika mercimekler yumuşayana kadar pişirilir ve sonra süzülerek soğuk sudan geçirilir, kenarda iyice durulanması beklenir.
 3. Yaklaşık bir ölçü mercimek haşlanınca iki katına çıkabiliyor. Siyah mercimek biraz daha az suyu çektiği için eğer siyah mercimek kullanacaksanız yeşilden 1-2 yemek kaşığı daha fazla kullanabilirsiniz. Ben bu salatayı her iki mercimeklede yapıyorum. Yukarıdaki resimlerde salatanın her iki mercimek ile de yapılmış halini görebilirsiniz. Durulanmış mercimekler Chermaula sosu ile iyice karıştırıp salata kabına alınır.
 4. Hazırlanan kekikli yağın yarısı mercimeklerin üstüne gezdirilir ve kırmızı soğanlar ilave edilerek iyice karıştırılır.
 5. Servisten önce üzerine avakado dilimleri, frenk soğanları ve dövülmüş fındık gezdirilip kullanılacak yeşillikler yerleştirilir.
 6. Kalan kekik yağlı sos üzerine ilave edilerek en üste taze kekik yaprakları yerleştirilerek hemen servis yapılır.

MutfakMasam'ın ipucu...

Mercimek vb. tahılların lezzeti için yıkamak çok önemli. Bol suda yıkamak kafi değil. Ben mercimeği bol suda iyice yıkadıktan sonra tezgah üstü mikserde suyun içinde 4-5 dakika yüksek devirde karıştırıyorum. Kötü rengi ve üstünde kalan toz pislik hepsi suya geçiyor. Yani bir nevi santrifüj.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Avakadolu Mercimek Salatası"

  Bir Yorum Yaz