Avakadolu Marul Salatası

IMG_0209Bahar ayları geldi geleli özellikle pazarlarda  çeşit çeşit otlar boy gösteriyor. Uzun süredir kullandığım otlar var ama bazı yeni gördüklerimi de denemeye çalışıyorum. Maalesef bu otlarla ilgili kalıcı fazla bir bilgi yok. Bazıları köylüler toplayıp pazara getirdikleri otları kavur, haşla diye tarif ediyorlar. Ama ot ne olursa olsun tarif hep aynı ya et ile kavrulur yada zeytinyağlı pişirilir. Ben yeşilliğin fazlaca pişirilmesine, yeşilinin kaybolmasına karşıyım. Dolayısıyla hepsini tadarak kendi tadıma göre salatalara katıyorum. Yada kendi tadımın yaratıcılığı ile bir takım yemekler üretiyorum.

IMG_0064Organik pazarda harika yetiştirilmiş marullar vardı. Ege Üniversitesi tarafından yetiştirilen Yedikule marulları. Nefis tadı çıtır çıtır. Bu akşam kocaman bir marul salatası yaptım. Ben salata yaparken dört farklı besin grubundan malzeme olmasına dikkat ediyorum. Yeşillik (bir veya birkaç çeşit), meyve, peynir ve kuruyemiş.  Tüm bu malzemeler birbirine uygun tadlarla birleştirildiğinde salatanın besin değeride lezzeti de zenginleşiyor. Ayrıca daha doyurucu bir salata istediğimde üzerine et, tavuk, balık gibi beşinci bir malzemeyle ve uygun soslarla tamamlıyorum. İşte benim salatalarımın ana formülü bu. Evde marul dışında pazarda Kuluncak adıyla satılan başka bir ot da vardı.

IMG_0072Semizotu gibi pişirebilirsiniz demişlerdi ama baktım ki çiğ olarak da yenebilir. Piştiğinde eriyip yok olacak ince yapraklı. Ondanda bir miktar kattım.

Malzemeler:

  • 10 adet marul yaprağı
  • 4-5 buket kuluncak otu
  • 3 yemek kaşığı kırmızı lahana turşusu 
  • 1/2 avakoda
  • 3 yemek kaşığı ceviz içi
  • 3 kaşık sızma zeytinyağı
  • 2 kaşık balsamik sirke
  • 2 yemek kaşığı Parmesan Peyniri rendesi

IMG_0207

Marul yapraklarını kalınca doğradım. Kuluncak otları küçük buketler şeklinde. Bazılarını yaprakladım küçük buket şeklinde olanları bütün kullandım. Tüm yeşilliklerini karıştırdım. Cevizleri teflon tavada yağsız kokusu çıkıncaya dek (4 dakika) kavurdum. Bir sos kabında balsamic vinaigrette yaptım. 2 kaşık Balsamik sirkesi ile zeyitinyağını karıştırdım. İçine kırmızı lahana turşularını ve turşunun içindeki sirkeden 1 kaşık koyarak karıştırıp salatanın üstüne döktüp yeşilliklerle iyice karıştırdım.. Kavrulmuş cevizleri ilave edip en üste irice doğranmış avakado ve Parmesan peyniri endesini koyarak servis yaptım.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Avakadolu Marul Salatası"

    Bir Yorum Yaz