Avakadolu Fesleğenli Crostini

IMG_9955Ben yemek öncesi içkinin yanında kuruyemiş, peynir gibi çok hazır ikramlar tercih etmiyorum. Dolayısıyla birazcık fazla stres olduğu zamanlar oluyor. Çünkü bu ikramları hem son anda hazırlamak lazım sabahtan yap dolaba at olmaz. Hemde bazen bu avakadolu crostini gibi sıcak ikram edilince daha da lezzetli olanları var. Bu gibi durumlarda size alışkın bir yardımcının değeri tartışılmaz. Bugün yine geçen perşembe yemek öncesi içkinin yanında ikram ettiğim Avakadolu Crostini ile devam edeceğim. Crostini tabir edilen ve ince Baget ekmek dilimlerini kızartarak yapılan atıştırmalıkları maalesef Bebek Kantin’e Baget ekmek 15.30′dan sonra geldiği için bekleyemedim ve Kantin’in Ekşi Mayalı Ekmeği ile yaptım. Çok güzel oldu tabi çünkü ekmek muhteşem ama siz yinede Baget ile yapmayı tercih edin. Daha da güzel oluyor.

Malzemeler: 

  • 1 adet  baget ekmek
  • 4 Yemek kaşığı sızma zeytinyağı
  • 2 avokado , çekirdekleri çıkarılmış ve soyulmuş
  • 1/2 limon suyu
  • Kokteyl domatesler (yıkanıp ikiye bölünmüş sarı ve kırmızı domatesler kullandım)
  • Taze fesleğen yaprakları
  • Tadınca deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiber

Fırın 200 C’ye ısıtılıyor. Baget ekmek dilimlerini istediğimiz boyutta (yarım veya tam dilim) verev ve yarım santimetre inceliğinde kesip dilimlerin hem altına hem üstüne 2 yemek kaşığı zeytinyağını gezdirilerek fırına veriliyor. Ekmek dilimlerinin üstü kızarınca yaklaşık 2-3 dakika içinde bir maşa yardımı ile döndürerek 2-3 dakikada diğer tarafı kızartılarak fırından alınıyor.

IMG_9955IMG_9952Bir kase içine avokadolar ve limon suyu, bıçakla sürülebilir hale gelecek şekilde püre yapılıyor. Hazırlanan avakado püresi ekmeklere sürülür. Üzerleri ortadan bölünmüş yarım çeri domates ve  fesleğen yaprağı ile süsleyip servis tabağına yerleştirilir. Kalan 2 çorba kaşığı sızma zeytinyağı  ile tuz ve çekilmiş biber ilave edip sıcak sıcak servis yaptım. Çok kolay ve lezzetli bir atıştırmalık oldu.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Avakadolu Fesleğenli Crostini"

    Bir Yorum Yaz