Avakado ve Portakallı Salsa ile Fırında Somon

Hülya okula dönmeye yakın somon balığı rejimine girdi. Kısıtlı süre kalıyor, yemediklerini yesin diye inanılmaz bir yemek tempomuz var. Sonunda isyan etti. Somonun, ızgara, buhar, tava her cinsini denedik. Sayesinde MutfakMasam’da somon balığı kategorisi açacağım. Yanında farklı malzemeler de yensin diye çeşit çeşit denemeler yapıyorum.

Bugün balığı fırında pişirip, üzerinede Avakado ve Portakallı bir salsa yaptım. Çok lezzetli oldu. Salsa, et, tavuk veya balık için sebze ve meyvelerle yapılan bir nevi tatlandırıcı garnitür. Bugün, somonu tamamlaması için portakal, avakado, kırmızı soğan ve taze kişniş kullanarak salsa hazırladım. Kişniş, avakoda ve portakal birbirini çok iyi tamamladı. Avakadonun kaygan dokusu ile kırmızı soğan, taze kişniş ve portakalın ekşiliği somona çok yakıştı. Portakal yerine greyfurt da kullanıyorum. Ekşiliği biraz daha sevenler için tercih edilebilir. Oda çok lezzetli oluyor.

Salsada, portakal, greyfurt gibi malzemeleri kullanırken kabuğun altındaki beyaz tabakadan tamamen kurtulmak gerek. Tabi birde akan suları salsanın içinde değerlendirmek çok önemli. Tabi birde vahşi somon bulabilsek. Maalesef çiftlik balıkları ile idare etmek zorundayız. Gerçi Alarko’nun yetiştirdiği somon’un her türüne güvenim tam. Ama vahşi somonun lezzeti bir başka.

Avakado ve Portakallı Salsa ile Fırında Somon Tarifi

Malzemeler

 • 750 gr.- Somon fileto (3 parçaya bölünmüş. Mümkünse balığın kuyruğundan ortasına doğru bölümlerden kestirin. Sırt derisi çıkarılacak)
 • 3 yemek kaşığı - sızma zeytinyağı
 • 4-5 adet - defne yaprağı
 • 1/2 yemek kaşığı - chili pul kırmızı biber
 • 1 adet - portakal
 • 1 adet - olgun avokado (çekirdeksiz, soyulmuş ve kuşbaşı doğranmış)
 • 1/2 - büyük jalapeno biber (tohumları alınmış, kuşbaşı doğranmış)
 • 1 adet - kırmızı soğan (küçük yemeklik doğranmış)
 • 2-3 yemek kaşığı taze - kişniş yaprağı (kıyılmış)
 • 2 yemek kaşığı - dere otu (kıyılmış)
 • 1 yemek kaşığı - taze limon suyu
 • 2 yemek kaşığı - sızma zeytinyağı (salsa için)
 • Tadınca deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiber

Yapılışı

 1. Fırın önceden, 190°C'ye ısıtılıyor. 
 2. Yıkanan balıklar her iki tarafı zeytinyağ ile yağlanıp tuzlandıktan sonra fırın kabına yerleştirilir.  
 3. Karabiber, kırmızı pul biber serpilerek, defne yaprakları üzerine konur. 
 4.  Yaklaşık 18 dakika, balıklar beyazlaşıncaya kadar fırında pişirilir.
 5.  Balıklar pişerken, salsa için; portakalın kabuğu soyulup dilimlenir. Dış beyaz kısımları ile çekirdekleri mümkün olduğunca temizlenerek portakal dilimleri küçük kuşbaşı doğranır. Akan suları ile birlikte bir kaseye alınır.
 6.  Portakal parçaları ve akan suları, avakado, soğan, jelepino biber, kişniş, dereotu ve limon suyu ile birlikte hafifçe karıştırılır.  Sızma zeytinyağı, tuz ve çekilmiş biber ile tatlandırarak avakadolu ve portakallı salsa servise hazırlanır.
 7. Fırından çıkan balıklar, servis tabaklarına alınıp üstüne hazırlanan salsadan ilave ederek sıcak servis edilir.

MutfakMasam'ın ipucu

Somonu pişirmek çok önemlidir. İçi kurumamalı, sulu kalmalıdır. Fırında ve buharda pişen somon beyazlar. Turuncu renginden eser kalmaz. Renk değişikliğini görür görmez ateşle temasını kesmek gerek. En azından tatmak lazım. İçi kuruyan somonun tadından eser kalmaz.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Avakado ve Portakallı Salsa ile Fırında Somon"

  Bir Yorum Yaz