Asıl adı Ebelskivers…Namı diğer benim Puflarım…

photo[14]

Daha önce Ebelskivers’ın hikayesini yazmıştım. Bugün kendimize bir pazar şımarıklığı yapalım dedim. Aslında reçel tatlı falan pekde başım hoş değildir. Az yenmesi için gayret göstermişliğimde vardır ama bizde tatmak her zaman şarttır.  Evde çocuk olmayınca mutfakdan çıkan vanilya vb. güzel kokuda olmuyor. Evin havasını değiştirmek için kalkındım. 28 adet puf için:

Malzemeler:

 • 2 cup çok amaçlı un (315 gr)
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı şeker
 • 4 yumurta (sarısı beyazı ayrılmış)
 • 2 cup süt (500 ml)
 • 4 yemek kaşığı (60 gr) tereyağ (eritilmiş)  ve pişirmek içinde bir miktar
 • Pufların içini doldurmak için seçime bağlı reçel, nutella, chocolate chips, meyve püresi, fındık, ceviz, üzüm karışımı (ben vişne reçeli kullandım)
 • Servis için pudra şekeri, tarçın, mapple syrup veya krema  tercihinize ve içine bağlı (ben  pudra şekeri kullandım. İçine üzüm, elme püresi vb. kullanınca servis ederken tarçın öneriyorum.)

Bir kaba un, kabartma tozu, tuz ve şekeri eleyerek koydum ve karıştırdım.
Başka bir kapta yumurta sarılarını hafifçe vurarak çırptım. Süt ve eritilmiş tereyağını ekleyerek iyice karıştırdım.

Sonra bu sıvı karışımı unlu karışımın içine dökerek telle vurarak karıştırdım. (Çok iyi karıştırmak gerekiyor ve tereyağını erimiş olarak katın. Aksi halde tereyağı topak topak kalır.) Resimdeki gibi akışkan bir hamur oldu.

photo[12]Başka bir kapta, çırpma aparatı takılı bir elektrikli karıştırıcı kullanarak, yumurta beyazlarını 2-3 dakika yüksek hızda karıştırdım. Beyazlar sertleşiyor ama katılaşmıyor.(en fazla 4 dakika çırpın fazla değil)

photo[10]Bir lastik spatula yardımı ile nazikçe akışkan hamuru sertleşen beyazlar ile karıştırıyorum.

photo 2[1]

7 gözlü tavama her göze  1/2 çay kaşığı erimiş tereyağı koyarak orta ısıda yanan ocağa yerleştirdim. Tereyağlarda kabarcıklar başlayınca her bir göze 1 çorba kaşığı puf hamurundan döküp ortasına 1 çay kaşığı vişne reçeli koydum. Sonra reçellerin üstüne 1 çorba kaşığı daha puf hamurundan ilave ettim. 3-4 dakika içide dipleri altın kahverengi hale geldi. 1 dakika daha pişirip iki kürdan yardımı ile çevirip diğer yüzlerini de  çıtır olana kadar pişirdim. (Zaten kolayca çevriliyor ve piştiğini görüyorsunuz. Çevirirken üstü tam katılaşmadığı için akacak gibi gelebilir, telaş etmeyin. Bir şey olmuyor.)

Üzerine pudra şekeri ilave edip sıcak sıcak servis ettim..

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Asıl adı Ebelskivers...Namı diğer benim Puflarım..."

  Bir Yorum Yaz