Artusi’den Torta Margherita

IMG_9931İtalyan mutfağına meraklı olan herkes Pellegrino Artusi adını duymuştur. 1891 yılında yayınlanan yemek kitabı ”Science in the Kitchen and the Art of Eating Well” geleneksel italyan mutfağının kutsal kitabı sayılır. Bu kitap geleneksel İtalyan tariflerini içeren ilk yemek kitabı. Bun kitap bana eski bir doğum günü hediyesiydi. Güzel bir başucu kitabı oldu. Tabi benim gibi akşam yatınca yarın ne pişirelim diye düşünenler için. Bu yemek kitabı dünyanın bir çok şehrinde Artusi Restaurantlarının mönülerinin temelini oluşturuyor. Tariflerde beni çeken işin bilimsel yönü. Bundan 130 yıl önce bu denli bilimsel verilerle yemek kitabı yazılması ve bu tarifleri elimde tutuyor olmam beni çok etkiliyor.

IMG_9944Geçenlerde bu kitabı karıştırırken gördüğüm basic Artusi tarifini tekrar denemek istedim. İlk yaptığımda bu tariften bir şey çıkmaz dememe rağmen deneyince çok şaşırmıştım. Sadece üç malzeme ile yapılan glutensiz, yağsız, unsuz, sütsüz bir kek. ”Torta Margherita” Bir Artusi klasiği olmasına rağmen Artusi tariflerini bu kek ile değerlendirmemenizi tavsiye ederim.

IMG_9981Sadece üç basit malzeme ile bile ne kadar zekice kullanılabileceğini göstermek açısından ve belki de kitabın Mutfaktaki Bilim kısmının ufak bir ispatı olarak değerlendirebilirsiniz. Belki de İtalyanların ilk yazılı kek tarifi olan bu keki 125 yıl öncesinin şartlarıyla değerlendirmek lazım. Bu açıklamayı yapmamın sebebi sevgili kocamın damak zevki. Tabi bu glutensiz neredeyse uçacak kadar hafif kek Murat’ı kesmedi. Ama arada bu tariflere de ihtiyaç var. Ye ye nereye kadar. Hem kalorisi düşük hem bana göre lezzeti yerinde. Böyle tarifler kolay bulunmuyor.  Ben eminim ki deneyince bu neredeyse 125 yıllık tarifi çok sık kullanacaksınız. Benim için sabah kahvenin yanında güzel bir tad oluyor. Yanında bi kaşık marmeladı sos olara kullanıp zenginleştirmek mümkün. Ben keki hazırlarken 3 malzemeye bağlı kalmıyorum. Biraz zenginleştirmek ve aromasını arttırmak için limon kabuğu rendesi ve portakal reçelimden kullanıyorum. Bunun yerine vanilya özütü ve çeşitli aromalı likörlerle de denemek mümkün.

IMG_9989

Malzemeler: 

  • 120 gr. Patates nişastası (Elenmiş)
  • 120 gram pudra şekeri + servis için bir miktar daha
  • 4 adet yumurta
  • 2 limon kabuğu rendesi (istenirse)
  • 2 yemek kaşığı portakal reçeli (bu benim ilavem)
  • Kalıbı yağlamak için bir parça tereyağ

IMG_9932Yumurtaların beyazları ve sarıları ayrılarak oda sıcaklığına getirilir. Ve sarıları, pudra şekeri ile beraber iyice karışıp kremsi bir kıvam alıncaya kadar orta düşük hızda 3 dakika çırpılır. Kabın kenarlarına yapışan şekerler bir spatula yardımıyla tekrar yumurtaya katılıp son bir karıştırıldıktan sonra nişasta ve ve limon kabukları eklenir. Yaklaşık 20 dakika orta düşük hızda macunumsu bir kıvam alıncaya kadar karıştırılır. Bu karıştırma işi el ile yapılıyorsa yarım saatten fazla yapılmalı nişastanın yumurtalarla iyice kaynaşması sağlanmalıdır. En son portakal marmeladı atılarak 2-3 dakika daha karıştırılır.

IMG_9991Fırın 180 C’ye ısıtılmaya başlanır. Kelepçeli 17 cm. çapında bir kek kalıbının dibine pişirme kağıdı yaydıktan sonra Hem pişirme kağıdının üzeri hemde kek kalıbının yan duvarları tereyağı ile yağlanır. Başka bir kapta yumurta beyazları orta-yavaş hızda 2 dakika karıştırılır. Sonra hızı arttırılarak beyaz sert bir köpük kıvamına gelinceye kadar 4-5 dakika daha çırpılır. Yumurta beyazları bir spatula hafifçe nişastalı karışıma yedirilir. (Bu aşamada elektrikli karıştırıcı kullanılmıyor ve. fazla da karıştırılmıyor.)

IMG_9918Kek karışımı yağlanan kalıbı içine dökülür bir kaç kere vurarak iyice yayılması sağlanır. Isıtılmış fırında 50 dakika pişirilir. Bir kurdan batırıp temiz çıktığında fırından alınır. Ilındıktan sonra kalıptan çıkarılarak üzerine pudra şekeri dökülerek servis edilir.

IMG_9999

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Artusi'den Torta Margherita"

    Bir Yorum Yaz