Artan yumurta beyazları hemen Beze yapılır…

photo[4]

Evde yumurta tüketimini arttırmak her zaman benim için hedef olmuştur. Özellikle beyazını. Dolayısı ile bol yumurtalı tatlıları, kurabiyeleri tercih ediyorum. Bunlardan biride beze. Ben zaten çok severim. Ama yurt dışı seyehatlerim haricinde istediğim gibi bezeyi bir tek Büyükada’da çarşıdaki fırında bulabiliyorum. Bezenin güzeli içi yumuşak sakız gibi dışıda çıtır çıtır ve ince  olmalıdır. Güzel bir kahve ile tadına doyum olmaz.  Kıvamını ve rengini bir arada tutturmayı defalarca çeşitli tarifleri denedikten sonra becerdim. Tabi bezenin sırrını keşfedince yumurtanın beyazı ile harikalar yaratılabiliyor. Krem Kremal yaptığım zaman artan yumurta beyazlarından da hemen beze yapıyorum. Bir kavanozda serinde uzun süre dayanan ağızda eriyen bembeyaz bir bulut.

photo[5]30 adet beze için;

Malzemeler:

  • 4 yumurtanın beyazı
  • Bir fiske tuz (ben fleur de sel kullandım. Deniz tuzuda kullanılabilir)
  • 1 cup toz şeker + 2 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 1çay kaşığı kaşığı Vanilya Özü (sıvı)
  • 3-4 damla limon suyu
  • 1/4 çay kaşığı Krem Tartar (Cream of Tartartartar kreması veya tartarik asidin tuzu olarak bilinen madde aslında potasyum hidrojen tartarat (potasyum bitartarat) olarak bilinen beyaz kristalize toz şeklinde bulunan kokusuz, asidik tadı olan bir maddedir. Krem tartar sayesinde çırpılmış yumurta beyazı daha stabil ve sağlam bir yapı kazanır. Şekerin kristalleşmesini önlediği için şuruplarda, dondurulacak ürünlerde kullanıldığında, ürüne kremamsı ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Dr. Otker ve McCormick gibi tüm markalar cream of tartar üretiyor ama İstanbul’da Tahtakale’de ve Mısır Çarşısında bulunabilir. Alırken gıdada kullanılabilir etiketini görün.)

Yumurtaların aklarını tuz, limon suyu ve krem tartar ile köpürene kadar orta hızda çırpıyorum.  Köpürünce kaşık kaşık yavaş toz şekeri ilave ederek hızlı devirde karıştırmaya başlıyorum. En son vanilyayı ekleyip  karıştırmayı bitiriyorum. Parlak, sert krema kıvamında (uçları sivrileşen) resimdeki gibi bir karışım elde ediliyor.

photo

Çırpma işlemi hızlı devirde 10-15 dakika sürmeli. Karışıma en son pudra şekeri ilave edilerek silikon kaşıkla pudra şekerini nazikçe karıyorum.

photo[2]

Yağlı kağıt serilmiş bir fırın tepsisine bu karışımı istediğimiz şeklide dökebiliriz. Şekilsiz veya ekmek şeklinde büyükbezeler hazırlayabiliriz veya krema sıkma torbasına koyup küçük bezeler sıkabiliriz. Ben gelişigüzel iki kaşık yardımıyla değişik şekillerde orta büyüklükte bezeler döktüm. Daha doğrusu şekilsiz. Önceden 135 derecede ısıtılmış fırında yaklaşık 1 saat pişiriyorum. (Aslında bu kremanın dışını kurutma işlemi oluyor. Düşük ısı bu yüzden gerekli.) Eğer tepsinin arkadakakiler daha hızlı pişerse ki böyle oluyor tepsiyi döndürüp  bezelerin renginin değişmemesini sağlamayı unutmayın. Ayrıca her seferinde fırına bir tepsi koyun iki tepsi aynı anda iyi sonuç vermiyor. Fırının ikinci katında bezeleri bembeyaz pişirmek mümkün. Okul dönüşü çocuklara güzel bir nar suyuyla lezzetli bir tad aynı zamanda bol yumurta beyazı yedirme şansınız olur.

Benim Lezzet Sırrım: Bezenin en önemli sırrı uzun süre düşük ateşte pişirmek. Tabi birde çırpma işlemini uzun süre hızlı devirde yapabilmek ve sert kenarları dikenleşen bir krema elde etmek. Ayrıca krem tartar bembeyaz rengini korumasını pudra şekeri de bezeme ekstra çıtırtısını katıyor. 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Artan yumurta beyazları hemen Beze yapılır..."

    Bir Yorum Yaz