Şarap Soslu Bonfile Shitake ve Porçini mantarıyla…

Bugün eve geldiğimde yemek yoktu aslında planım dışarda yemekti ama plan bozulunca eve geldim.

Malum mantar zamanı mantarın her türlüsünü çok severim. Evde biraz shitake birazda porcini mantar kalmış kemik suyumda var (Her daim ilikli iri kemiklerden yapılmış kemik suyum elimin altında bkz. kemik suyu ) buzluktan bir kaç dilim bonfile çıkarıp şarap soslu bonfile pişirdim. Aslında ben bonfileyi bütün alıp marine ederek şarap sosunda pişirmeyi ve sunmayı daha çok seviyorum. Ama ne onu yiyecek kadar kalabalığız nede vakit var bu akşam için. Eti satın almak başlı başına yemeğin en önemli kısmı. Bonfile bütün satın alınır veya bütün bonfileden önünde kestirilir. Asla kasapta hazır dilimlenmiş bonfileyi almam. Bütün bonfileyi kasapta 180-200 gr.lık kalın parçalara böldürüyorum ve porsiyonlara ayırarak buzlukta saklıyorum. Bugün üç adet bonfile için hazırladım. Sosun tarifi ve miktarıda ona göre ayarlanmış.

Malzemeler:

  • 3 dilim kalınca dilimlenmiş bonfile (her biri 150-200 gr. ağırlığında)
  • 4 yemek kaşığı tereyağ
  • 4 yemek kaşığı Balsamic Sirke
  • 15 yemek kaşığı kemik suyu
  • kekik, turmeric ( tadınıza göre birer tutam)
  • 3-4 damla sıvı smoke (yoksa önemli değil)
  • Çekilmiş karabiber (tadınıza göre)
  • kırmızı şarap (kemik suyu kadar)

Bir tavaya tereyağını koyup (Hiç kızdırmadan) eridikten sonra üstüne balsamic sirke döküp orta ateşte karıştırıyoruz. Sirkeli karışım cızırdayınca üstüne bir dilim et için 4-5 yemek kaşığı hesabıyla kemik suyunu, turmeric, kekik (tazede olabilir kuruda) birkaç damla sıvı duman, bol çekilmiş karabiber ile koyultuyoruz. Koyulaşmaya beşlayınca rengini ve tadini beğenene kadar yavaş yavaş kırmızı sarap ilave ederek karıştırmaya devam ediyoruz. (Şarapı yaklaşık kemik suyu ile aynı oranda ilave ediyorum. Siz şarabı yavaş yavaş ilave edip karıştırarak ve arada tadarak kendi tadinizi yakalayana kadar ilave edin.)

Bu kısım önemli şarabı koyulaşmış sosa harlı ateşte yavaş yavaş dökeceksiniz alkolü uçacak ve ekşimsi tadı kalacak. Arada tadın ve tadını beğenince bu işlemi bırakın. Alkolu uçup sos parlak olunca sosumuz hazır. Koyu borda parlak bir renk en güzeli..

Bonfileleri çok harlı kızgın tavaya atıyorum. Altını üstünü istediğim pişme kıvamına göre kızartıyorum. Harlı ateş etin suyunu içinde tutuyor. Biz ailecek bonfilenin içini kanlı severiz. Zaten etin çok pişmişi de makbul değildir. Bütün tadı gidiyor.

Şarap sosunu servis tabaklarına her bonfile için iki-üç kaşık olarak bölüştürüyoruz. Son olarak etleri harlı ateşte sosun tavasının içine atıp (Sosu servis tabaklarına aldıktan sonra tavanın dibinde kalan sosun içine) harlı ateşte bir dakika sosun ete geçmesini sağlıyoruz. Sonra etleri şarap sosu yatağının üstüne koyup yanına sote yaptığım mantarlar ile servis yaptım. (bkz. mantar sote)

Benim Lezzet Sırrım: Dolapta hazırlanmış kemik suyum oldukça şarap sosumun kötü olması mümkün değil. Tabi binbir çeşit baharatımın her biri ayrı lezzet sırrı.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Şarap Soslu Bonfile Shitake ve Porçini mantarıyla..."

    Bir Yorum Yaz