Angel Food Cake… Melekler kadar hafif

image

Doğru ölçüler yakalanınca sonucu mükemmel olan çokça yumurta ile yapılan ve tabi benim yumurta takıntımdan dolayı sıklıkla denediğim bir kek Angel Food Cake. Aslında klasik bir sünger kek fakat yağsız ve çok hafif olduğu için Amerikalılar 19. yüzyıldan bu yana adına Angel Cake demişler. Sevdim bu tabiri. Bir çok tariften denedim. Ortalama aşağıdaki ölçülerle doğru sonuca ulaştım. Çabucak yapılan kocaman pufidik bir kek. Bol yumurta ve yanında çilek şurubu ile muhteşem bir sabah kahvaltısı…

Malzemeler :

 • 1 cup kek unu (Beyaz bedeminiz varsa yarısını badem unu yarısını kek unu kullanabilirsiniz. Bknz. Badem Unu. Sonuçta gluteni düşük bir cup un lazım)
 • 1 1/ 4 cup şeker
 • 1/4 çay kaşığı tuz
 • 1 1/ 4 su bardağı yumurta akı (yaklaşık 10 yumurta kullanılmalıdır.Yumurtanın beyazını sarısından ayırmak soğukken daha kolaydır. Aklara hiç sarı bulaşmaması çok önemlidir. Soğukken ak ve sarıyı birbirinden ayırın ama kullanırken muhakkak oda sıcaklığına gelmiş olmalılar.
 • 1 1/2 çay kaşığı krem tartar (Cream of Tartar, tartar kreması veya tartarik asidin tuzu olarak bilinen madde aslında potasyum hidrojen tartarat (potasyum bitartarat) olarak bilinen beyaz kristalize toz şeklinde bulunan kokusuz, asidik tadı olan bir maddedir. Krem tartar sayesinde çırpılmış yumurta beyazı daha stabil ve sağlam bir yapı kazanır. Şekerin kristalleşmesini önlediği için şuruplarda, dondurulacak ürünlerde kullanıldığında, ürüne kremamsı ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Dr. Otker ve McCormick gibi tüm markalar cream of tartar üretiyor)
 • 2 çay kaşığı . taze limon suyu
 • 1 çay kaşığı . vanilya özü
 • 1 çay kaşığı . ince rendelenmiş limon kabuğu rendesi
 • Servis ederken Çilek şurubu için: 500 gr. taze çilek (yıkanıp enine ince ince doğranmış !/4 cup şeker ve 1 yemek kaşığı limon suyu yüksek ateşte ısıtılacak. Devamlı karıştırarak kaynaılacak suyu uçup parlak şurup kıvamına geldiğinde servis kabına alıp buzdolabında bekletilecek. image
Fırınımızı 180 C ye ısıtıp 25cm. çapında klasik ortası delikli yüksek kek kalıbına yağlı pişirme kağıdını döşedim.

Un, şeker (1 cup) ve tuzu iki-üç kez birlikte eleyerek bir kenara koyuyorum.

Yumurta aklarını mikser ile köpüklü olana kadar düşük hızda çırpıyorum. Krem Tartar ekleyip orta-yüksek hızda karıştırmaya devam ediyorum. Beyazlar katılaşana kadar çırpıyorum. 1/4 cup şeker, limon suyu, vanilya ve limon kabuğu rendesi ilave ederek beyaz kremamsı uçları sivrileşen bir karışım elde edene kadar çırpmaya devam ediyorum.

Un,şeker, tuz karışımını 3-4 seferde bir spatula yardımıyla elle karıştırarak yumurtalara yediriyorum. Tamamen malzemeler birbirine karışınca kek kalıbına yerleştiriyorum. Üstünü düzlüyorum. Kekimiz 40 dakika içinde altınımsı bir renge gelir ve dokunduğunuzda yaylanacak kadar süngerleşir.

Kek kalıbını fırından çıkarıp ters çevirerek soğumasını bekliyorum. Soğuyunca kekimi bir bıcak ile kalıptan kurtulmasını sağladıktan sonra kalıptan çıkarıyorum. Yağlı kağıdını soyuyorum. Çilekli şurup ve pudra şekeri ile servis ediyorum.

Benim Lezzet Sırrım: Bu kekin sırrı krem tartarı kullanmak. Hiç yağ olmaması inanılmaz hafif olmasını sağlıyor. Eğer yeterince yüksek bir kek kalıbınız yoksa başlangıçta yağlı kağıt yerine kalıbınızı yağlayarak kekinizi yapın. Çıkarması başlangıçta problem olabiliyor. Doğrusunu söylemek gerekirse şöyle mutlulukla tam resmini çekeceğim şekilde bende çıkarabilmiş değilim. Ama iyi dilimler elde edebiliyorum. Ayrıca ununuzu glutensiz bir un seçmeye ve ölçülere uymaya dikkat edin. Artık Türkiye’de her çeşit un var. Düşük Glutenli kek unu ile badem ununu karıştırısanız ideal sonuç oluyor.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Angel Food Cake... Melekler kadar hafif"

  Bir Yorum Yaz