Ançuezli kanapeler… Balık Yumurtalı Mayonezle…

image

Dün Mısır Çarşısı İzmirli Balıkçı’da tarama için satılan çiğ balık yumurtasını görünce hemen satın aldım. Biliyorsunuz balık yumurtası tuzda bekletilerek pişirilir ve doğal haliylede mumlanarak satılır. Sanırım tam fileto çıkmayan balık yumurtalarını tuzluyorlar ama tuzda pişmesini beklemeden mumlamadan kilo ile açık satıyorlar. Bunu alıp ayıklayıp kullanabiliyorsunuz. restauranlarda tarama için bunu satın alıyorlarmış. Böylesi havyardan kat kat daha ucuza ama iş görüyor ve muhteşem bir lezzeti var. Sadece içindeki yumurtaları ayıklamak zorundasınız.

Planım bugün için dana snitzel ve yanında balık yumurtalı mayonez soslu patetes salatası yapmaktı. Akşam üstü eve Bebek Kantin’den aldığım ekşi mayalı ekmeklerle geldim. Balıkyumurtalı mayonezi hazırladım. Tam sosa gececektim ki snitzele çağırdığımız arkadaşlarımızın işi çıktığı için iptal ettiler. Kantin’in ekmeğine vurgun olan Murat balık yumurtalı mayonezi tadmak için ekmeğin üstüne sürdü ve beğenmiş olacak ki (bu benim için bu heyecanlı bir andır) gizli stoğundan Milano Peck’ten (Peck Milano’da girince çıkmakta zorlandığımız bir gourme market) aldığı ancuezlerinden çıkardı. Ancuez bir tür akdeniz hamsisi diyebileceğimiz bir balığın tuzda pişirilerek zeytinyağında saklanmş hali. (Böyle diyorum ben bizim hamside bu tadı alamıyorum) hamsi deyip geçmeyin. Rengine, boyuna göre segmentlere ayrılıyor. Kilosu bin euro’ya kadar çıkabiliyor. Rengi pembe olanı en makbuluymüş. Bugüne kadar en büyük çeşidi de Peck’te gördüm. İtalyanlar ancuezi et ve sebze sosları başta olmak üzere yemeklerinde çok sık kullanıyorlar. Bizdeki hamsinin durumunu düşününce üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşayan biri olarak adamların küçücük bir balık için yaratmış olduğu lezzet ve katma değere şapka çıkartıyorum.

image

Neyse ancuez de çıkınca Kantin’in ekşimayalı ekmeğinin üstüne balık yumurtalı mayonez onun üstünede ancuez kondu. Tadınca birer bardak beyaz şarapla akşam mönümüzü değiştirdik kocaman dilimler hazırlandı ve benim snitzel yarına kaldı. Ama lezzet nefisti. Biz kocaman dilimlerde yaptık ama siz küçük ekmek dilimleri yada yuvarlak kalınca kesilmiş haşlanmış pataes lokmalarının üstüne koyarak akşam içki ile servis edebileceğiniz nefis tadımlıklar yapabilirsiniz. (yaparsanız banada bir resmini gönderin bu koca dilimli görntüyü kaldırayım lütfen)

Balık Yumurtalı Mayonez:

  • 2 yemek kaşığı balık yumurtası (Çiğ ayıklanmış)
  • 1 su bardağı zeytinyağ
  • 1 yemek kaşığı limon suyu (yarım limon sıktım)
  • 1 yumurtanın sarısı
  • Yapacağınız kanape sayısı kadar ancuez
  • Ekmek veya haşlanmış taze patetes (servis edilecek boyutta lokmalık parçalara kesilmiş)

Balık yumurtası, zeytinyağ ve limonu blendrda iyice karıştırıyorum. Sıvı homojen bir karışım oluyor. Daha sonra yumurtanın sarısını KitchenAid’e koyup parçalandıktan sonra zeytinyağlı karışımdan 2-3 damla koyarak karıştırmaya devam ediyorum. Hazırlamış olduğum zeytinyağ karışımının sonuna doğru mayonezim oluştu. (KitchenAid kullanımını özellikle belirttim çünkü ben mayonezi tek karıştırıcı ile yapabiliyorum.) Mayonezin ağzını kapatıp buzdolabında bir hafta saklayabilirsiniz. Tuz koymayın çünkü balık yumurtasının tuzu var.

image

İyi bir ekmeği tadımlık parçalara bölün. Yada patatesleri yenebilecek ama dağılmayacak kadar haşlayıp (mümkünse taze ufak patates) 1cm kalınlığında küçük yuvarlaklar halinde kesin. Üstlerine balıkyumurtalı mayonez sürün, onun üstüne bir ancuezi yuvarlak olarak yerleştirin en üstede bir kapari koyarak servis edin.

Benim lezzet Sırrım: Bence burda Kantin’in ekmeği ve ancuez işi bitiriyor. Ama balık yumurtalı mayonez fikri konusundada mütevazi olamayacağım. Sonuçta evde yapıldığında mayonez ve ketçap harikulade tadlar yaratabiliyor ve kolay.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Ançuezli kanapeler... Balık Yumurtalı Mayonezle..."

    Bir Yorum Yaz