Aile boyu Pancake…Baba Klasiği

Kahvaltı masamızın vazgeçilmezi Pancake’i yeniden yorumladık. Yumurta sevmeyen kızıma yumurtanın beyazını daha fazla yedirebilmek için 6 yumurtadan ve hiç şekersiz yapılan Panceke’imiz tamamen bizim mutfağın özel yorumu. Bir baba klasiği haline geldi çünkü bunu sabahları babamız yapıyor. Abartmadan söylüyorum ezber bozan bir lezzete sahip. Tabi malzemeyi bol tutunca bizim Panceke’imiz aile boyu oldu. Daha çok büyük bir pancake görüntüsünde tavada pişen sünger kekde diyebilirsiniz. Mevsim meyveleri ile kolaylıkla yapabilirisniz.

image

  • 6 yumurtanın beyaz
  • 3 kaşık Mapple şurup
  • Marmite (Bulamazsanız Bira Mayasıda kullanabilirsiniz) 1 çay kaşığından biraz az
  • Kek unu (Tepeleme 2 yemek kaşığı)
  • 1 çay kaşığı vanilya extract (sıvı)
  • Tereyağ (düşük ateşte kestirilmiş yağın dibine çölenn tortuları kullanmıyoruz. Üstündeki Köpüklü kısmı kek karışımına kullanıyoruz. Altındaki sıvı kısım ile pişireceğimiz tavayı yağlıyoruz.)

image

Evet itiraf ediyorum dünyanın bir ucundan market alışverişi yapabilecek potansiyele sahibim. Pancake unumu (Bu un özel patentli Amerika’da en eski un markası) ve Maple Syrup’umu ve Marmite’imi seyehatlerden taşıyorum. Ancak artık bunları veya benzerlerini İstanbul’da bulmak mümkün.

Yumurtanın beyazlarını, mapple syrup ile elektrikli karıştırıcı ile katılaşıncaya kadar çırpıyoruz. Sonra Vanilya ilavesi ile çırpmaya devam ediyoruz. Sırayla Bira Mayası ve un konur. (Un koyulunca düşük devirde karıştırma yapılır. En son kestirdiğimiz tereyağın (yaklaşık 50 gr) üstündeki köpüklü kısım karışımın üstüne dökülür. Ve tahta veya silikon bir kaşıkla elle karıştırılır. Tüm Karışımı dibine erittiğimiz tereyağ ile yağladığımız ve ısıttığımız tavaya döküyoruz. (20-25 cm çabında bir tava) Kısık ateşte altı üstü bal rengi oluncaya kadar pişiriyoruz. (Tabi altını kontrol edip çevirmeyi unutmayın)

image

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Aile boyu Pancake...Baba Klasiği"

    Bir Yorum Yaz