Domates Relish ile Izgara Bonfile

IMG_5784Sonunda evde güzel bir ızgaram var. Kömür ateşi  kadar olmasa da sonuç standart üstü. Güzel pişmiş bir et benim açımdan çok önemli. Bahçe mevsiminde özgürce barbekü yapabilenler için veya benim gibi evin mutfağında tava veya ızgara ile idare edenler için güzel et pişirmenin bir kaç kuralı;

 • Her şeyin başı güzel et alabilmek. Sizi seven bir kasabınız muhakkak olmalı. Ben Kanyon Macro’da ki Veysel beyi ve İstinye Macro’da ki Bahattin beyi şiddetle tavsiye ederim. Murat’ın çeşitli kasapları vardır ama o seçimini genelde kendi yapar kasaba bırakmaz.
 • Etin güzel pişmesi demek bana göre içinin pembe, dışının ise çıtır bir kabuk ile kaplanması demek. Eğer ateşte güzel bir kabuk oluşturmak istiyorsanız etlerin her iki tarafına buzdolabından çıkınca tuz, biber serperek ve zeytinyağlayarak ortam sıcaklığına gelene kadar bekletmek gerek.
 • Bizim için iyi pişmiş et tatsız et ile aynı anlama gelir. İyice pişmiş lastik gibi bir etden daha kötüsünü düşünemiyorum. Pişerken dokunarak etin durumuna karar verebilirsiniz. Ete parmağınızla dokunduğunuzda yanağınıza dokunmuş gibi hissediyorsanız az pişmiş, burnunuzun ucuna dokunmuş gibi hissediyorsanız orta, alnınıza dokunmuş gibi hissediyorsanız iyi pişmiş demektir. Sonuncuyu hiç tavsiye etmem. Tavsiyem ise örneklerimden de belli olduğu üzere az pişmiştir.
 • Et yeterince yüksek ateşte hızlı pişirilmeli ve suyu içine hapsedilmelidir. Pişerken eti keserseniz içindeki muhteşem suyu kaybedersiniz. Dolayısıyla eti pişirdikten sonra 5 dakika dinlendirip servis etmeli ve suyunun içinde kalması sağlanmalıdır. Böylece lezzeti daha da artacaktır.
 • Etiniz çok kalın dilimlenmiş bir bonfileyse evdeki elektrikli ızgaraları hiç tavsiye etmem. Kömür ateşi veya çok yüksek ateşte iyi kızdırılmış döküm tava çok güzel sonuç verir. Ama ince antrikot, lokum, külbastı gibi etler için elektirkli ızgara devreye girebilir. Güzelde sonuç veriyor.

Neden bu konuya girildi derseniz, Hulya’da Murat’da rejimde, yemekler çok yaratıcı değil. Akşam yemeği için ızgarada bonfile pişirdim. Yanına biberiye ile tadlandırılmış patates ve domates relish hazırladım. Relish bir sebzenin küçük doğranarak tuz, biber, sirke ve soğan ile tadlandırılmış hali. Eğer önceden hazırlarsanız içindeki malzemeye göre buzdolabında 2-5 gün bekletebilir salata soslarında veya garnitür olarak kullanabilirsiniz. Zeytinden, domatesten, salatalıktan ve daha bir çok sebzeden relish yapmak mümkün. Nerede nasıl kullanacağınıza ve tadınıza göre.

IMG_5774

Malzemeler:

 • 4 dilim bonfile  (Her biri 180 gr. ve 1,5 cm. kalınlığında kesilmiş)
 • Tadınca deniz  tuzu ve taze çekilmiş karabiber
 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı (gerekirse biraz daha fazla kullanabilirsiniz)
 • 400 gr. cherry  domates, yarıya kesilmiş
 • 1/3 cup Taze fesleğen (kıyılmış)
 • 3 yemek kaşığı. kıyılmış kırmızı soğan
 • 1,5 çay kaşığ balsamic sirke
 • 2 yemek kaşığı taze kekik vb.

Otlu Patates için ;

 • 750 gr. kabuklu taze  patates (iyice yıkanmış 1 cm. genişliğinde yuvarlak doğranmış)
 • 3-4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 2-4 yemek kaşığı kıyılmış taze otların yaprakları (biberiye, adaçayı)
 • 1 çay kaşığı kırmızı biber
 • Tadınca  tuz ve taze çekilmiş karabiber

Patatesler su kaynayan bir tencerenin üstünde süzgece konarak buharda pişirilir.

IMG_5770Yaklaşık 15-20 dakika yumuşamaya yüz tutunce büyük yapışmaz bir tavada düşük ateşte zeytinyağı kızdırılır. Ve patatesler yağa atıır.  Kızarırken otlar, kırmızı biber, tuz ve karabiber ilave edilerek yavaş ateşte kızarması sağlanır.

Bonfile dilimleri buzluktan çıkıp eriyince suları süzülür. Kurulanır ve her iki tarafına tuz, biber, taze kekik serpilir ve zeytinyağı ile yağlanır. Ortam sıcaklığına gelmesi için böyle 30-45 dakika bekletilir.

Domates Relish için; Küçük bir kapta, domatesler, fesleğen, soğan, sirke ve 1 yemek kaşığı sızma zeytinyayağ karıştırılır. Tuz ve biber ilave edilerek tadlandırılır.

IMG_5782Ben ızgarada yaptım ama etler kalın döküm bir tavada da pişirilebilir. Özellikle evde ızgara kullanacağım zaman eti ince kestirip hazırlattırıyorum. Eğer kalın bonfile yapacaksam kömür ateşi dışında ızgarayı denemem. Zira elektrikli ızgaralar, kalın bir eti pişirecek güçte ısı veremiyorlar. O zaman çare döküm tavalar.

IMG_5783Izgara iyice kızdırılır. Önce etler eklenerek üstü kapalı olarak 1-2 dakika pişirilir. Izgarayı açıp etleri alırken domatesli karışım dökülür ve etlerin sızan yağı ile karıştırılarak 2 dakika renkleri dönene kadar (ama diri kalacak) pişirilir.  Etler bu arada bir kaba alınarak dinlendirilir.

Etlerin üzerie domatesler ve yanına otlu patateslerle hemen sıcacık servis edilir.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Domates Relish ile Izgara Bonfile"

  Bir Yorum Yaz